Bahrajnci si připomínají výročí povstání, ulice bouří

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 2. 2013 11:25
Policie nasadila na demonstranty slzný plyn i brokovnice, nejméně jeden člověk zemřel
Hořící pneumatiky na předměstí bahrajnské metropole Manáma.
Hořící pneumatiky na předměstí bahrajnské metropole Manáma. | Foto: Reuters

Manáma - Protestními akcemi v řadě měst si bahrajnští šíité připomínají druhé výročí propuknutí protestů proti vládě sunnitské dynastie.

Policie proti demonstrantům použila slzný plyn a střílela na ně z brokovnic, oznámila podle agentury AFP šíitská opozice.

Jeden mladý demonstrant ze šíitské vesnice u Manámy střelnému zranění podlehl, informovala na Twitteru hlavní šíitská opoziční formace Vifák. Ministerstvo vnitra tuto zprávu potvrdilo.

Vesnice v obležení policií

Stovky lidí ráno vyšly do ulic řady šíitských vesnic na protest proti vládě. Demonstranti připomínali druhé výročí povstání iniciovaného šíitskou většinou a potlačeného bezpečnostními silami monarchie, v níž vládne sunnitská dynastie.

Kolem šíitských vesnic byly rozmístěny policejní oddíly, tvrdí svědci. Demonstranti na policisty házeli kameny a zápalné lahve, odpovědí jim byla střelba a slzný plyn.

K protestům v den druhého výročí povstání vyzvala prostřednictvím sociálních sítí ilegální radikální skupina Společenství 14. února. Ta na čtvrtek vyzvala ke generální stávce a k projevům občanské neposlušnosti.

F1 ve stínu povstání:

Inspirace arabským jarem

Protesty v Bahrajnu propukly v únoru 2011 inspirovány lidovými povstáními v Egyptě, v Tunisku a v dalších muslimských zemích. V Bahrajnu byly demonstrace motivovány nespokojeností většinových šíitů s vládou sunnitské rodiny Chalífů.

Mnozí žádali rezignaci krále, který je u moci od roku 1999, nebo dokonce odchod celé sunnitské dynastie, jež zemi vládne od konce 18. století. Většina Bahrajnců vyznává šíitský islám a tvrdí, že je systematicky utlačována, což však vláda popírá.

Podle nezávislých vyšetřovatelů zahynulo při nepokojích a následném dvouměsíčním období výjimečného stavu 35 lidí. Opozice však hovoří o více než 80 obětech na životech.

Za smrt první oběti násilností při manifestacích, kdy tisíce šíitů požadovaly politické a sociální reformy, byl 1. února odsouzen k sedmi letům vězení jeden policista.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy