Automobilka si nakoupila kontakty, najala si poslance

Monika Horáková
30. 1. 2010 16:48
Německý zemský poslanec bude zároveň lobbistou koncernu Magna.
Dieter Althaus
Dieter Althaus | Foto: Reuters

Erfurt - Německý zemský poslanec Dieter Althaus, který byl ještě do loňského září zemským premiérem v Durynsku, bude od 1. února pracovat pro automobilový koncern Magna. Svého poslaneckého mandátu za křesťanskodemokratickou CDU se přitom vzdá až koncem dubna.

V Magně má podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung zastávat pozici viceprezidenta pro komunikaci se společností Volkswagen. Althaus bude mít na starosti také vztahy s německými veřejnými institucemi.

Předseda představenstva Magny Siegfried Wolf řekl, že ho příchod Dietera Althause velmi těší. Oceňuje totiž, když "politici dají hospodářství k dispozici své excelentní kontakty a zkušenosti". Podle něj by měla existovat ještě větší prostupnost mezi hospodářstvím a politikou.

Německá média připomínají, že Althaus byl v loňském roce jeden z největších zastánců převedení společnosti Opel pod rakouský koncern Magna. Obchod se nakonec nezdařil, protože se proti němu postavil aktuální vlastník Opelu, společnost General Motors.

Althaus však není jediným německým politikem, který získá nové zaměstnání v automobilovém průmyslu. Hesenský zemský poslanec za stranu CDU Volker Hoff se stane vedoucím lobbistů u společnosti Opel.

Hoff dříve působil jako ministr pro spolkové záležitosti. Nyní je podobně jako Dieter Althaus zemským poslancem. Svůj mandát si však chce podle serveru Focus.de ponechat.

 

Právě se děje

před 27 minutami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy