Austrálie zažila třetí nejdeštivější rok v historii

Václav Viták
5. 1. 2011 13:30
Povodně ve státě Queensland vrcholí, podle meteorologů však budou trvat ještě další týden.
Zatopené domy v přímořském městě Rockhampton.
Zatopené domy v přímořském městě Rockhampton. | Foto: Reuters

Melbourne- Záplavy v Austrálii pokračují a již si vyžádaly devět lidských životů, škody jsou odhadovány na miliardy dolarů. Vláda státu Queensland na svém středečním mimořádném zasedání postavila do čela záchranných prací generálmajora Micka Slatera.

"Toto je katastrofa bezprecedentního rozsahu a obnova regionů Queenslandu bude vyžadovat bezprecedentní úsilí," řekla premiérka tohoto státu Anna Blighová na tiskové konferenci.

Povodně již postihly na 40 queenslandských měst, 200 000 osob a území o rozloze větší než Německo a Francie dohromady.

Škody za miliardy dolarů 

Voda v řekách tohoto australského tropického státu začala stoupat v prosinci a následné záplavy zničily úrodu a donutily většinu uhelných dolů zastavit těžbu. Analytici odhadují škody na miliardy dolarů, přičemž tata čísla ještě výrazně vzrostou.

Hydrolog Paul Birch z australského Meteorologického úřadu sdělil, že hladina řeky Fitzroy na severovýchodě Queenslandu již dosáhla očekávaného maxima 9,4 metru. "Myslím ale, že povodně tam budou trvat ještě týden," dodal nicméně.

 

V ostatních částech státu hladiny řek stále stoupají, i když již jen mírně.

"Už jsme tu měli povodně dřív, jsme tropický stát."  Nikdy však nepostihly tolik měst a obcí a nikdy nebyla ohrožena infrastruktura na tak velkém území," lamentovala premiérka Blighová v rozhovoru pro australskou stanici ABC.

Třetí nejdeštivější rok v historii Austrálie

Pravidelné záznamy o srážkách na kontinetu vedou australské úřady od roku 1900. Z nich vyplývá, že rok 2010 byl třetí nejdeštivější v historii a nejdeštivější od přelomu tisíciletí. Příčinou je klimatický jev La Nina, který v polovině roku 2010 vystřídal podle meteorologů jiný klimatický jev zvaný El Nino.

 

Tím v Austrálii skončilo období rekordního sucha, které začalo v roce 1996. Rok 2010 byl také v průměru chladnější než předchozích osm let, navzdory tomu však poslední dekáda zaznamenala zvýšení průměrné teploty o 0.52 stupně a celkově byla nejteplejší od roku 1900.

"To ukazuje, že oteplování australského klimatu pokračuje, i když jednotlivé roky mohou být chladnější než ty předchozí," sdělil australský Meteorologický úřad.

 

Právě se děje

Další zprávy