Austrálie očekává cyklón, obyvatele evakuuje i násilím

ČTK ČTK
2. 2. 2011 6:40
Podle předpovědí by měl udeřit na pobřeží Queenslandu ve středu kolem 22:00 tamního času
Foto: Reuters

Sydney - Tisíce lidí byly ve středu evakuovány ze severovýchodního pobřeží Austrálie, které se připravuje na příchod cyklónu Yasi, možná nejsilnějšího v dějinách země.

Živel zesílil na nejvyšší, tedy pátý stupeň škály.

Nachází se asi 650 kilometrů od pobřeží a do státu Queensland by měl dorazit ve středu, napsala agentura Reuters.

Ohroženy jsou podle meteorologů i oblasti ve vnitrozemí, které byly minulý měsíc zasaženy povodněmi.

Televizní stanice Sky TV s odvoláním na australský meteorologický ústav varovala, že Yasi by má být nejničivějším cyklónem, jaký kdy zasáhl Austrálii.

Podle posledních předpovědí by měl udeřit na pobřeží Queenslandu ve středu kolem 22:00 tamního času (kolem 12:00 SEČ) mezi městy Cairns a Innisfail. Škody však může napáchat i stovky kilometrů od těchto míst.

"Tato bouře je silná a může ohrozit životy," prohlásila podle Reuters queenslandská premiérka Anna Blighová.

Z nemocnice v Cairns již vrtulníky evakuovaly všechny pacienty, dalších 9000 tamějších obyvatel bylo vyzváno k odchodu z města.

Do letového plánu byly v postižené oblasti zařazeny mimořádné lety, aby se zvládl očekávaný nápor turistů i obyvatel směřujících z nebezpečné zóny. Policie dostala pokyn evakuovat lidi i za pomoci násilí.

"Není čas na zbytečné hrdinství. Lidé z níže položených oblastí jsou evakuováni ke svým přátelům a příbuzným nebo opouštějí město," řekl Mike Brunker, starosta Whitsunday.

V potenciálně ohrožené oblasti žije více než 400 tisíc obyvatel. Nebezpečí hrozí i hlavním turistickým destinacím regionu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy