Atentátník zabil Asadovy nejbližší spolupracovníky

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
18. 7. 2012 21:39
Při útoku v Damašku zemřeli ministr obrany a Asadův švagr, další představitelé režimu jsou zraněni
Dawúd Rádžiha na archivním snímku.
Dawúd Rádžiha na archivním snímku. | Foto: Reuters

* RB OSN čeká hlasování o nové rezoluci k Sýrii * K útoku se přihlásily hned dvě skupiny povstalců * Armáda zvažuje povolání rezervistů

Damašek/Bejrút - Syrskou metropolí Damaškem otřásla ve středu odpoledne mohutná exploze, která si vyžádala několik mrtvých, včetně nejbližších spolupracovníků prezidenta Bašára Asada.

Na místě zemřel ministr obrany Dáud Rádžha, při převozu do nemocnice zraněním podlehl i jeho náměstek a prezidentův švagr Ásif Šaukát.

Zabit byl také bývalý ministr obrany a poradce viceprezidenta Hassan Turkmaní, a také šéf sekce vyšetřování Syrské zpravodajské služby Hazífa Machlúfa.

Několik dalších vysokých syrských činitelů bylo zraněno. Podle nejmenovaného bezpečnostního zdroje mezi nimi je i ministr vnitra Muhammad Ibráhím Šaar, kterému exploze utrhla obě nohy, a šéf syrské rozvědky Hišám Bachtijar, klíčová postava represí proti povstalcům.

Asad okamžitě Rádžhu nahradil a na post ministra obrany jmenoval dosavadního náčelníka generálního štábu armády Fahda Faradže.

V reakci na krvavý atentát Rada bezpečnosti OSN, která měla ve středu večer hlasovat o rezoluci odsuzující syrský režim, hlasování přesunula na čtvrtek. Rusko ale již předem oznámilo, že rezoluci, spojenou se sankcemi, nepodpoří.

Dvě verze útoku

K odpovědnosti za útok se přihlásily hned dvě skupiny povstalců, kteří proti současnému režimu bojují už od loňského jara. Islamistická skupina Liwa al-Islám v prohlášení na své facebookové stránce napsala, že udeřila na "krizové operační středisko".

Rovněž Svobodná syrská armáda (FSA) ovšem tvrdí, že útok se odehrál v její režii. "Toto je vulkán, o němž jsme mluvili. Právě jsme začali," nechal se slyšet mluvčí povstalců Kásim Saadaddín.

Rozcházejí se i informace, jak k útoku vlastně došlo. Státní televize uvedla, že se sebevražedný atentátník odpálil v budově národní bezpečnosti. Šlo podle ní o jednoho z bodyguardů, kteří mají na starosti bezpečnost Asadových nejbližších.

FSA naproti tomu tvrdí, že šlo o pumový útok. Nálož byla údajně nastražena v místnosti a odpálena na dálku. O obdobné paralyzování režimu se ostatně rebelové pokusili už v polovině května.

Akce v srdci Asadova teritoria

K atentátu došlo v prorežimní čtvrti Ravda, kde sídlí zahraniční ambasády a která byla pod dohledem syrských bezpečnostních složek už před vypuknutím revoluce.

FSA zintenzivnila v posledních dnech své útoky proti režimu a přesunula boje právě do Damašku. V pondělí otřásala městem střelba, jež byla podle svědků nejintenzivnější od samého začátku povstání v březnu minulého roku.

Jen v neděli zahynulo podle Syrské pozorovatelny lidských práv (SOHR) sídlící v Londýně přes sto osob: 48 civilistů, 16 rebelů a 41 vládních vojáků.

"Bezpečnostní síly se pokoušejí předměstí dostat pod kontrolu, až doposud se jim to ale nepodařilo," tvrdil šéf SOHR Ramí Abdel Rahmán. "Boje nikdy nebyly tak intenzivní."

Podle agentury Reuters zaútočilo několik desítek bojovníků FSA na budovu bezpečnostních sil na jižním předměstí Damašku. Armáda odpověděla tím, že začala čtvrti kontrolované povstalci ostřelovat z děl rozmístěných na okolních kopcích.

 

Právě se děje

Další zprávy