Unikátní snímky Slunce. Tak ho zachytila sonda NASA

Unikátní snímky Slunce. Tak ho zachytila sonda NASA
Sonda snímá Slunce v deseti vlnových délkách, většinou lidskému oku neviditelných, jako je ultrafialové nebo infračervené záření. Zde je zachycena mohutná erupce temné, relativně chladné hmoty vymrštěné do korony (svrchní vrstvy Slunce) a následně zpět přitažené díky gravitaci hvězdy.
Na tomto snímku je vidět vyvržený plyn obkreslující magnetické siločáry Slunce. Červená a modrá barva jsou přidány pro lepší naznačení magnetických pólů.
Zachycená mohutná sluneční erupce plazmatu o velikosti násobně větší, než je Země. Gravitace Slunce ale následně většinu plazmatu zase přitáhla zpět. Takové erupce jsou na Slunci zcela běžným jevem.
Kompilace 25 snímků pořízená přístrojem snímajícím extrémní ultrafialové záření, které je lidskému oku neviditelné. Montáž ukazuje nejaktivnější části Slunce během jednoho slunečního cyklu.
Foto: NASA/SDO/LMSAL
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
13. 3. 2015 15:45
Sonda SDO už více jak pět let pořizuje každou sekundu nejdetailnější fotky Slunce v historii. Podívejte se na úchvatné snímky, které ještě před několika lety nebylo možné vyfotit.

Před více než pěti lety, v únoru 2010, vyslala americká agentura NASA do vesmíru sondu SDO. Ta měla za úkol detailně monitorovat Slunce a pomáhat tak vědcům pochopit a třeba i předpovídat procesy, které se na něm odehrávají. Poté, co sonda po vynesení na orbit poslala zpět na Zemi první snímek, vědci byli jeho rozlišením nadšeni.

Před několika měsíci oslavili v agentuře NASA už dvoustý miliontý snímek a počet každou vteřinu narůstá. Sonda SDO pracuje nepřetržitě a díky nejmodernějším přístrojům pořizuje extrémně detailní snímky Slunce každou vteřinu, a to s rozlišením násobně přesahujícím HD rozlišení dnešních televizí. Ty pak odesílá na Zemi v objemu až jeden a půl terabajtu za den.

Navíc je sonda vybavena mnoha měřicími přístroji a fotoaparáty, které například dovolují snímat Slunce v deseti vlnových délkách, od ultrafialového záření až po infračervené. Ta jsou jinak lidskému oku neviditelná. To dovoluje vědcům sledovat změny v teplotách plazmatu ve škále od 5700 až po 1,5 milionu stupňů Celsia.

Jiné měřicí přístroje snímají intenzitu ultrafialového záření vyzařovaného Sluncem. Náhlé změny tohoto záření mohou například způsobit výpadky bezdrátových komunikací nebo poškodit družice obíhající okolo Země. Vědci chtějí díky novým poznatkům předpovídat tyto výkyvy.

V naší galerii se můžete podívat na úžasné snímky zachycující Slunce tak, jak jste ho ještě nikdy neviděli. Na konci galerie pak najdete video rekapitulující pětiletou službu sondy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tenista Veselý postoupil na antuce v Kitzbühelu hladce do druhého kola

Tenista Jiří Veselý postoupil na antukovém turnaji v Kitzbühelu hladce do druhého kola. Osmadvacetiletý český reprezentant na úvod vyřadil Ernestse Gulbise z Lotyšska 6:4, 6:1.

Veselý, kterému ve světovém žebříčku patří 86. místo, byl na servisu suverénní a za celý zápas přišel při svém podání o pouhé tři fiftýny. Proti Gulbisovi, jenž se v pořadí ATP propadl až na konec druhé stovky, uspěl i ve čtvrtém vzájemném zápase.

O postup do čtvrtfinále, které si na okruhu ATP naposledy zahrál na začátku února na jednom z přípravných turnajů v Melbourne před Australian Open, se Veselý utká s Jozefem Kovalíkem. Slovenský kvalifikant vyřadil v 1. kole devátého nasazeného Jaumeho Munara ze Španělska.

Tenisový turnaj mužů v Kitzbühelu (antuka, dotace 481.270 eur):

Dvouha - 1. kolo:

Veselý (ČR) - Gulbis (Lot.) 6:4, 6:1, Martínez (Šp.) - Pouille (Fr.) 6:3, 6:7 (4:7), 6:4.

Zdroj: ČTK
Další zprávy