Unikátní snímky Slunce. Tak ho zachytila sonda NASA

Foto: NASA/SDO/LMSAL
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
13. 3. 2015 15:45
Sonda SDO už více jak pět let pořizuje každou sekundu nejdetailnější fotky Slunce v historii. Podívejte se na úchvatné snímky, které ještě před několika lety nebylo možné vyfotit.

Před více než pěti lety, v únoru 2010, vyslala americká agentura NASA do vesmíru sondu SDO. Ta měla za úkol detailně monitorovat Slunce a pomáhat tak vědcům pochopit a třeba i předpovídat procesy, které se na něm odehrávají. Poté, co sonda po vynesení na orbit poslala zpět na Zemi první snímek, vědci byli jeho rozlišením nadšeni.

Před několika měsíci oslavili v agentuře NASA už dvoustý miliontý snímek a počet každou vteřinu narůstá. Sonda SDO pracuje nepřetržitě a díky nejmodernějším přístrojům pořizuje extrémně detailní snímky Slunce každou vteřinu, a to s rozlišením násobně přesahujícím HD rozlišení dnešních televizí. Ty pak odesílá na Zemi v objemu až jeden a půl terabajtu za den.

Navíc je sonda vybavena mnoha měřicími přístroji a fotoaparáty, které například dovolují snímat Slunce v deseti vlnových délkách, od ultrafialového záření až po infračervené. Ta jsou jinak lidskému oku neviditelná. To dovoluje vědcům sledovat změny v teplotách plazmatu ve škále od 5700 až po 1,5 milionu stupňů Celsia.

Jiné měřicí přístroje snímají intenzitu ultrafialového záření vyzařovaného Sluncem. Náhlé změny tohoto záření mohou například způsobit výpadky bezdrátových komunikací nebo poškodit družice obíhající okolo Země. Vědci chtějí díky novým poznatkům předpovídat tyto výkyvy.

V naší galerii se můžete podívat na úžasné snímky zachycující Slunce tak, jak jste ho ještě nikdy neviděli. Na konci galerie pak najdete video rekapitulující pětiletou službu sondy.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy