reklama
 
 

Asadovi utíkají nejvěrnější, zběhl premiér i ministři

6. 8. 2012 17:22
Ministerský předseda Rijád Hidžáb je i s rodinou v Jordánsku

Damašek - Syrský prezident Bašár Asad si podle všeho nemůže být jist loajalitou ani těch nejvěrnějších.

Na seznamu prominentních zběhů totiž nejnověji přibyla jména hned čtyř členů vlády, a to včetně premiéra Rijáda Hidžába. Kromě něj podle představitelů Syrské svobodné armády (FSA) utekli i dva ministři, uvedla agentura AP.

Podle posledních zpráv se jedná o šéfy resortů zdravotnictví a dopravy. Ministr financí se zřejmě také pokusil o útěk, ale byl zadržen, oznámila televize al-Arabíja.

Reuters s odvoláním na zdroje z Ammánu napsala, že Hidžáb, do květnových parlamentních voleb ministr zemědělství, prchl i s rodinou do Jordánska. Navíc v době, kdy se režim chystá vyčistit největší syrské město Aleppo od protivládních rebelů.

Podle syrských médií se předsedou syrské vlády stal dosavadní vicepremiér Omar Galavání.

Dosud dezertovalo 24 prorežimních generálů a několik diplomatů.

Útok na televizi

V zemi mezitím pokračují boje. Syrská státní televize ráno oznámila, že její hlavní budovou v centru Damašku otřásla exploze. Podle dostupných informací byli tři lidé zraněni, vyloučeny ale nejsou ani oběti na životech.

Prorežimní stanice podle BBC odvysílala záběry, na nichž zaměstnanci televize pomáhají jednomu ze zraněných kolegů.

Bombové útoky jsou v posledních týdnech často používanou taktikou povstalců, kteří bojují proti autoritářské vládě prezidenta Bašára Asada.

V červnu zaútočili na kanceláře jiné televizní stanice - al-Ichbaríja. V polovině července pak otřásla mohutná exploze domem, kde se zrovna scházeli Asadovi nejbližší spolupracovníci.

Na místě zemřel ministr obrany Dáud Rádžha, při převozu do nemocnice zraněním podlehl i jeho náměstek a prezidentův švagr Ásif Šaukát.

Zabit byl také bývalý ministr obrany a poradce viceprezidenta Hassan Turkmaní, a také šéf sekce vyšetřování Syrské zpravodajské služby Hazíf Machlúf.

Několik dalších vysokých syrských činitelů bylo zraněno. Podle nejmenovaného bezpečnostního zdroje mezi nimi je i ministr vnitra Muhammad Ibráhím Šaar, kterému exploze utrhla obě nohy, a šéf syrské rozvědky Hišám Bachtijar, klíčová postava represí proti povstalcům.

autor: Zahraničí | 6. 8. 2012 17:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama