Asadovi lidé umučili desítky Syřanů, tvrdí Amnesty

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 9. 2011 12:34
OSN mluví o zločinech proti lidskosti, syrský režim o teroristech a vlastizrádcích
Vězeň - ilustrační foto
Vězeň - ilustrační foto | Foto: Reuters

Londýn/Damašek - Represe režimu syrského prezidenta Bašára Asada vůči vlastnímu lidu pokračují i přes protesty mezinárodního společenství.

Od vypuknutí nepokojů, které zemi sužují už pět měsíců, zemřelo v syrských věznicích nejméně osmaosmdesát vězňů.

Ve své nejnovější zprávě o dodržování lidských práv to uvádí nezisková organizace Amnesty International (AI) a dodává, že na tělech dvaapadesáti z nich byly patrné známky mučení.

"Vězni byli biti a páleni. Jejich těla byla poseta podlitinami a stopami po bičování," píše se ve zprávě AI. Tři zavraždění vězni měli navíc zmrzačené genitálie. Jednalo se výhradně o vězně mužského pohlaví, některým ale bylo teprve třináct let.

"Za mřížemi tam umírá stále více lidí. Zatímco v dřívějších letech jsme zaznamenali okolo pěti mrtvých vězňů ročně, zmíněných osmaosmdesát zemřelo jen v období od dubna do poloviny srpna. A to samé se děje na ulicích," píše se dále ve zprávě.

Organizace vychází z výpovědí syrských vězňů, jimž se podařilo uprchnout do bezpečí, ze svědectví těch, kteří v zemi stále zůstávají, a z dostupných videozáznamů.

Získat zprávy přímo ze Sýrie je velmi problematické, protože vláda do země nepouští zahraniční novináře.

Celkem pětačtyřicet nahrávek pořízených příbuznými a politickými aktivisty bylo podle AI posouzeno nezávislými lékaři a patology tak, aby bylo možné vyloučit, že se jedná o podvrh.

"Zprávy o počtech mučených lidí jsou strašné, jsme přesvědčeni, že syrská vláda systematicky a hromadně pronásleduje vlastní lid," dodal pro americkou televizi CNN Neil Sammonds z Amnesty International, který situaci v Sýrii monitoruje.

Protesty obyvatel trvají už pět měsíců.
Protesty obyvatel trvají už pět měsíců. | Foto: Reuters

Povstání syrských občanů pokračuje i přes útoky bezpečnostních složek.

Ve středu se konala další velká demonstrace ve městě Hamá a záběry televizních kamer zachytily davy lidí, kteří pochodovali ulicemi, mávali vlajkami a provolávali protivládní hesla.

Jde o teroristy, opakuje stále Asad

Amnesty International není jedinou organizací, jež o porušování lidských práv v Sýrii otevřeně mluví. Represemi vůči obyvatelstvu už se zabývá i Organizace spojených národů.

Podle komisařky OSN pro lidská práva Navanethemy Pillayové je postup syrské vlády při potlačování lidových protestů systematickým porušováním lidských práv, který hraničí se zločiny proti lidskosti.

Od února už si protesty vyžádaly nejméně 2200 obětí, přičemž na 350 z nich zemřelo za poslední měsíc.

Bašár Asad stále trvá na svém a jakékoliv porušování lidských práv syrských občanů odmítá. Tvrdí, že se jedná o pomluvy, a demonstranty označuje za teroristy.

Prokurátor už nemohl dál a rezignoval

Protivládní aktivisté ve středu umístili na internet videonahrávku vrchního prokurátora města Hamá, Adnana Bakkúra, na níž oznamuje, že kvůli násilnostem Asadova režimu nemůže dál a podává rezignaci. Bezpečnostní složky podle něj umučily nejméně 320 vězňů a pozatýkaly na 10 tisíc nevinných lidí.

Syrská vláda zareagovala prohlášením, že byl prokurátor unesen ozbrojeným gangem a video natočil z donucení.

 

Právě se děje

Další zprávy