Smějící se babička i Napoleon. Aplikace umí rozhýbat staré fotky, stal se z ní hit

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
2. 3. 2021 12:56
Smějící se babička v den svatby, pomrkávající královna Alžběta II. nebo Napoleon Bonaparte. Izraelská společnost MyHeritage, zaměřující se na tvorbu rodokmenů, tento týden na svém webu představila aplikaci Deep Nostalgia, která umožňuje rozhýbat mnoho let staré fotografie nebo portréty.
Napoleon, Kafka, Piccaso i Mona Lisa. Aplikace Deep Nostalgia rozpohybuje tváře z fotek a obrazů. | Video: Aktuálně.cz

Nástroj, z nějž se brzy stal hit sociálních sítí, vyvinula izraelská firma D-ID. Fotky rozpohybovala učícím se algoritmem, který vychází z mimiky zaměstnanců společnosti.

Aplikace využívá několik možných videí pohybu. Ta se pak na fotografii přenesou a tím ji rozpohybují. Lidé na starých snímcích tak hýbají hlavou, mrkají a usmívají se.

Program si podle úhlu hlavy i směru pohledu očí vybere, které z přednahraných videí by obličej rozpohybovalo nejlépe, a to pak použije. Rozhýbat jde podle společnosti skoro jakýkoliv snímek lidí, ať už barevný, nebo černobílý, portrét, či skupinovou fotku. Pokud je na fotce více lidí, nejprve si aplikace vybere a přiblíží obličej a ten potom rozpohybuje.

Sama společnost MyHeritage připouští, že vidět blízké, jak se hýbají, může být zvláštní a nepřirozené. Pohyb navíc může působit nepřirozeně až komicky. Spousta lidí si však program velmi pochvaluje.

"Úplně mi to bere dech. Můj dědeček zemřel, když mi bylo osm, a MyHeritage ho přivedlo zpátky k životu. Naprosto šílené," cituje agentura Reuters uživatelku aplikace Jenny Hawranovou.

Lidé začali videa sdílet na sociálních sítích a kromě svých dávno zesnulých příbuzných rozhýbali také například polskou vědkyni Marii Curie-Sklodowskou, britského spisovatele Charlese Dickense nebo anglickou královnu Alžbětu II.

Hýbající se obrázky však nemohou mluvit, aby se předešlo vzniku takzvaných deepfakes žijících lidí, tedy věrohodně působících videí vytvořených pomocí umělé inteligence z fotografie.

Podle agentury Reuters nový nástroj rozpoutal debatu o tom, jak k historii přistupovat a co už je za hranou. Podle některých názorů aplikace míchá virtuální realitu s tou skutečnou.

Profesorka psychologie na univerzitě v britském Wolverhamptonu Elaine Kasketová řekla, že program sám o sobě problematický není, ale může se stát sporným. Podle ní hrozí, že sami nepoznáme, kde končí realita a začíná fikce.

"Představte si, že by někdo rozpohyboval obraz Poslední večeře a Jidáš by v něm mrkal na Máří Magdalenu - jaký by to najednou mohlo mít význam," cituje agentura Reuters Faheema Hussaina z fakulty inovací Arizonské univerzity.

Server MyHeritage, zaměřující se na tvorbu rodokmenů, používá celosvětově více než 60 milionů uživatelů a funguje ve 42 jazycích. Ve své databázi má přes čtyři miliony vzorků DNA a přes 12 miliard historických záznamů. Aplikace Deep Nostalgia je tak jednou z řady novinek, které společnost představila.

Video: Nebezpečná zábava. Populární aplikace nahrává videomontážím deepfake

Asociál: DeepFakes | Video: Jan Hrušovský, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy