Muž soucitu a ochránce uprchlíků. António Guterres chce v čele OSN hlásat pokoru, ne být spasitelem

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 12. 2016 20:10
Novým generálním tajemníkem OSN se prvního ledna příštího roku stane 67letý António Guterres. Bývalý portugalský premiér má desetiletou zkušenost z čela úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a bojovat za práva běženců hodlá i v budoucnu. Žádným aktivistou, jak se obávalo Rusko a Čína, však být nechce. Hovoří o sobě jako o pokorném diplomatovi, který bude stavět mosty a zprostředkovávat řešení palčivých konfliktů.
António Guterres.
António Guterres. | Foto: Reuters

New York – Kritizuje nacionalismus a vyzývá k ochraně válečných uprchlíků. Dosluhující šéf OSN Pan Ki-mun o něm hovoří jako o muži soucitu. António Guterres v pondělí složil přísahu generálního tajemníka OSN.

Sedmašedesátiletý portugalský politik, který se do čela Spojených národů aktivně postaví prvního ledna příštího roku, je považován za mluvčího utlačovaných. Deset let – mezi lety 2005 až 2015 – zastával funkci Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

"Nejlépe ho znají zřejmě tam, kde na tom záleží nejvíce – v předních liniích ozbrojeného konfliktu a humanitárního utrpení," prohlásil o něm Pan Ki-mun před Valným shromážděním OSN.

V posledních letech, v době největší migrační krize od konce druhé světové války, Guterres opakovaně apeloval na mezinárodní společenství, aby dělalo víc pro ochranu běženců prchajících z válečných zón. Z Evropy se podle něj do světa šíří virus nepřátelství vůči uprchlíkům, které je naopak třeba chránit.

Na konferenci o migrační krizi v Evropě, která se konala na konci listopadu v Lisabonu, prohlásil, že se pak lidé ze strachu přiklánějí k nacionalismu, což podle něj dokázaly například prezidentské volby v USA.

Uprchlíci pravděpodobně zůstanou ve středu jeho zájmů i v době, kdy bude šéfovat OSN. "Jsem tomu naprosto oddaný kvůli tomu, co jsem cítil za těch deset let v čele UNHCR," řekl v létě během debaty s ostatními kandidáty. "Nedovedete si vůbec představit, jaké to je – vidět to nepředstavitelné utrpení."

Právě otevřená podpora uprchlíků je to, čím bude nový generální tajemník OSN zřejmě nejzajímavější. Britský list The Guardian v říjnu po jeho zvolení napsal, že jeho vítězství bylo překvapivé, protože Rusko ani Čína humanitární aktivisty ve vrcholných pozicích v OSN příliš nevítají.

Pokorný moderátor, co chce stavět mosty

Sám Guterres se však na roli aktivisty a spasitele nechystá. "Dramatické problémy dnešního složitého světa mohou jedině podnítit pokorný přístup," řekl po svém zvolení v říjnu tohoto roku. "Takový, ve kterém generální tajemník sám nemá všechny odpovědi a ani se nesnaží vnucovat své názory."

Podle svých vlastních slov chce být "zprostředkovatelem, stavitelem mostů a neutrálním prostředníkem", jak sdělil v rozhovoru s BBC. Roli šéfa OSN vidí jako impuls ke spolupráci v rozděleném světě. "Doufám, že lidé pochopí, že je lepší odložit různé názory, různé zájmy a pochopit, že existuje společný a nezbytný zájem s těmito konflikty skoncovat. Je to naprosto klíčové, pokud chcete žít ve světě, kde je zajištěna minimální bezpečnost a kde lidé mohou žít normální život," vysvětlil.

Na budoucího nejvýše postaveného diplomata na světě se ale kladou veliké nároky. Jeho nasazení se očekává především při řešení nejpalčivějších problémů, mezi které v současnosti patří například válka v Sýrii. I pro něj bude konec tohoto ozbrojeného konfliktu hlavní prioritou, jak bezprostředně po svém zvolení v říjnu tohoto roku sdělil reportérům z BBC. "Věřím, že největší prioritou mezinárodního společenství je ukončit tento konflikt a využít to k tomu, aby se pokusilo vyřešit i všechny ostatní konflikty, které jsou vzájemně propojené," prohlásil.

António Guterres se narodil v Lisabonu, kde vystudoval fyziku a elektrotechniku. Do politiky vstoupil v roce 1972, kdy se stal členem socialistické strany. Po karafiátové revoluci, která v roce 1974 ukončila vojenskou diktaturu, se stal jedním z představitelů strany a zastával nejrůznější funkce v portugalské politice. V roce 1992 byl zvolen předsedou portugalské sociální demokracie, a když v roce 1995 jeho strana vyhrála volby, stal se i předsedou vlády.

Během druhého volebního období mu ale začaly klesat preference, a tak v roce 2002 sám rezignoval a zamířil do diplomacie. Roku 2005 byl zvolen do čela úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy