Čtyřicet let přibývání ledu zvrátily tři roky. Antarktida taje, vědci nevědí proč

Jana Václavíková Jana Václavíková
3. 7. 2019 10:20
Minimálně od konce 70. let minulého století na dvou zemských pólech docházelo k opačným jevům. Na severu pomalu roztával led, zatímco na jihu jeho množství rostlo. Posledních pár let to ale už neplatí. Jak zjistili vědci z americké NASA, led ubývá i na Antarktidě.
Tání ledovců (ilustrační foto).
Tání ledovců (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Množství mořského ledu na Antarktidě rostlo do roku 2014, kdy dosáhlo rekordu za poslední čtyři dekády. Bylo ho až 12,8 milionu kilometrů čtverečních. Hned v následujícím roce však přišel zlom a jižní pól začal roztávat. Tento stav trvá dodnes. 

Tání zasáhlo Antarktidu natolik, že během let 2015 až 2018 přišla o dva miliony kilometrů čtverečních ledu. Nejenže tím předčila v úbytku ledu Arktidu, ale během tří let přišla také o více zmrzlé mořské vody, než kolik jí přibylo za 40 let.

Vědci z amerického vesmírného úřadu NASA, kteří s výsledky přišli, říkají, že nikdy nic takového neviděli. Proto si zatím nejsou jistí tím, co obrat způsobilo. Obávají se však, co by mohl znamenat. "Už jen samotný fakt, že se tak velká změna může odehrát v tak krátkém čase, musíme vnímat jako ukazatel toho, jak výrazně a rychle se může změnit i celá Země," uvedl pro agenturu AP vědec z NASA zabývající se ledovci Waleed Abdalati. 

Andrew Shepherd z britské Univerzity v Leedsu dodává, že úbytek mořského ledu může mít velký dopad na zvyšující se teplotu planety. "Nárůst množství mořského ledu na Antarktidě nás v posledních dekádách uklidňoval, protože nahrazoval rapidní úbytek ledu na severním pólu," uvedl pro americkou stanici CNN.

"Teď ale led ubývá na obou pólech a my bychom se měli začít obávat o teplotu na planetě," dodal s vysvětlením, že čím méně bude mořského ledu, který by díky své světlé barvě odrážel sluneční paprsky zpátky do vesmíru, tím více jich vstřebá tmavší oceán. A ten se pak bude zahřívat.

Vědci zatím nevědí ani to, zda se jedná o dlouhodobější trend, nebo jestli v budoucnu začne mořská voda na jihu Země opět zamrzat.

"V 70. letech bylo období, kdy ubylo velké množství antarktického mořského ledu. Poté ale zase přibyl," uvedla vedoucí studie Claire Parkinsonová z NASA pro vědecký časopis New Scientist s tím, že to samé by se mohlo stát i nyní. 

Jen na dvou věcech zatím mezi vědci panuje shoda. Zaprvé je příliš brzo na obviňování globálního oteplování. A zadruhé roztátý mořský led hladinu oceánů nezvedne, protože na rozdíl od pevninského ledu tento ve vodě už je.

Video: Mapa Antarktidy se znovu přepisuje. Ulomená kra může ohrozit lodě klidně za dva roky, říká geograf

Mapy Antarktidy se přepisují neustále, tohle je ale jedna z největších ulomených ker za posledních čtyřicet let, říká Daniel Nývlt. | Video: Filip Horký, DVTV
 

Právě se děje

před 7 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 24 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 53 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy