Americký soud po 32 letech očistil nevinného. Díky DNA

ČTK ČTK
7. 7. 2012 21:10
Padesátiletý muž se dostal na svobodu po třech desetiletích ve vězení
Vězení v USA - ilustrační foto
Vězení v USA - ilustrační foto | Foto: Reuters

Chicago - Soud po 32 letech pustil na svobodu muže neprávem odsouzeného za znásilnění a vraždu dítěte. Nyní padesátiletý Andre Davis byl osvobozen, když se ukázalo, že na žádném důkazu z místa činu není jeho DNA, uvedl v sobotu server televize Fox News.

Podle úřadů strávil Davis ve věznici nejvíc času ze všech odsouzených ve státu Illinois, které soudy po letech zbavily obvinění na základě testů DNA.

Policisté Davise zadrželi v srpnu 1980. V domě v Chicagu, ve kterém pobýval, se krátce předtím našlo tělo tříletého děvčátka, které kdosi znásilnil a vážně zranil. Dívka později zraněním podlehla v nemocnici.

Davis se k činu nikdy nepřiznal, porota ho ale shledala vinným. V roce 2004 však odsouzený muž požádal, aby důkazní materiál prošel zkouškou DNA. Tato metoda v době Davisova odsouzení ještě nebyla vynalezena.

Odborníci pak zjistili, že stopy krve ani sperma z místa činu nenese Davisovu genetickou informaci. Jeho DNA se neobjevila ani na jiných důkazních materiálech.

"Pan Davis strávil 32 let ve vězení za znásilnění a vraždu, jež nespáchal," prohlásila právnička Judy Royalová z americké organizace na pomoc nespravedlivě odsouzeným. "Nyní doufá, že se mu podaří obnovit jeho život, pomáhat mu s tím bude jeho rodina," dodala.

Royalová rovněž podotkla, že Davis má štěstí, že jeho příbuzní jsou ještě naživu. Mnoho lidí odsouzených k dlouhým trestům se podle ní po odchodu z vězení už se svou rodinou nesetká.

 

Právě se děje

Další zprávy