Americký a mexický prezident se dohodli na opatřeních proti pašování zbraní

ČTK Reuters ČTK, Reuters
20. 10. 2019 7:24
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador a jeho americký protějšek Donald Trump se dohodli na zavedení opatření, která sníží nelegální prodej zbraní ze Spojených států do Mexika. S odvoláním na mexického ministra zahraničí o tom informovala agentura Reuters. Ze Spojených států pochází až 80 procent všech zbraní používaných mexickými zločinci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Obrador při hovoru Trumpovi navrhl, aby "obě země používaly technologie k uzavření hranic s cílem zastavit obchodování se zbraněmi, které zabíjejí mexické občany", přičemž americký prezident s tímto návrhem souhlasil.

Podle ministra zahraničí Marcela Ebrarda se zmíněnými technologiemi myslí nejmodernější lasery, rentgeny a detektory kovů, které dokážou rozpoznat i chemické látky. Ty by mohly zabránit pašování nejenom zbraní, ale i drog, dodal Ebrard. Mezi dalšími návrhy je i navýšit počty tajných agentů Mexika ve Spojených státech.

Ze Spojených států pochází až 80 procent všech zbraní používaných mexickými zločinci. Mexiko kvůli tomu dlouhodobě svého severního souseda žádá, aby pašování zbraní věnoval větší pozornost. Dohled nad jejich nelegálním vývozem by byl podle Mexika Spojeným státům ku prospěchu, jejich využívání zločineckými gangy totiž mexickým úřadům komplikuje práci při kontrole aktivit drogových kartelů, jejichž drogová aktivita naopak sahá až do Spojených států.

Ebrard novinářům sdělil, že žádné z opatření by pro Spojené státy neznamenalo změnu zákonů. Pro Washington je jakákoliv kontrola zbraní ožehavým tématem, obzvláště před blížícími se prezidentskými volbami v roce 2020.

 

Právě se děje

Další zprávy