Americká loď zaútočila u SAE na civilní plavidlo

ČTK ČTK
16. 7. 2012 21:07
Zemřel jeden indický rybář, další tři byli zraněni. Nereagovali na výzvy k zastavení
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Dubaj - Jeden indický rybář zahynul a další tři byli zraněni, když po jejich lodi začala u břehů Spojených arabských emirátů střílet posádka amerického válečného plavidla.

Podle vyjádření amerického námořnictva se vojáci obávali, že loď je chce napadnout, když nereagovala na pokyny ke změně kurzu.

Do incidentu se zapletla americká loď Rappahannock, která slouží pro dodávání paliva ostatním americkým plavidlům nasazeným v Perském zálivu.

Nepomohly ani varovné výstřely

Podle vyjádření amerického námořnictva se malá loď blížila k Rappahannocku a nereagovala na výzvy ke změně kurzu ani na varovné výstřely.

"Když selhaly tyto snahy o odstrašení plavidla, bezpečnostní tým na Rappahannocku vypálil několik dávek z automatických zbraní," sdělil agentuře AP mluvčí americké 5. flotily, která působí v Perském zálivu.

Malá loď po střelbě zamířila do přístavu poblíž Dubaje, kde záchranáři ošetřili zraněné. "Střelba způsobila smrt jednoho indického občana a vážné zranění tří indických občanů," řekl později poradce ministra zahraničí SAE. Úřady v emirátech nyní podle něj případ vyšetřují.

Vzpomínky na USS Cole

Loď, po níž Američané stříleli, byla dlouhá deset metrů a poháněly ji tři motory. Na lodích stejného typu se obvykle plaví místní rybáři.

Malé a rychle se pohybující čluny ale také využívají íránské Revoluční gardy. Mezi Teheránem a Spojenými státy přitom už dlouho panuje napětí. Americké námořnictvo v posledních týdnech posílilo svou přítomnost v oblasti kvůli obavám, že by Írán mohl uzavřít Hormuzskou úžinu, která je klíčovým bodem pro námořní dopravu ropy z Perského zálivu.

V roce 2000 použili teroristé ze sítě Al-Káida malý člun k útoku na americkou loď USS Cole kotvící v Jemenu. Člun naložený výbušninami odpálili poblíž válečné lodi a zabili tak 17 amerických námořníků.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy