Americká královna krásy unikla smrti s lebkou v břiše

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 10. 2012 20:50
Jamie Hiltonová z Idaha žila měsíc s částí lebky zašitou v břiše. Uvnitř video
Foto: MSNBC

Washington - Přes veškerý pokrok jsou možnosti medicíny stále omezené. Najdou se ale i případy (a není jich málo), kdy se nad jejími úspěchy tají dech.

Živoucím důkazem je někdejší královna krásy Jamie Hiltonová z amerického státu Idaho.

Její hrozivé zkušenosti se šťastným koncem předcházel rybářský výlet do Pekelného kaňonu, který se line podél hranice Idaha a Oregonu.

Během výletu do pustiny Mrs. Idaho 2009 uklouzla a spadla skoro ze 4 metrů hlavou na balvan. Utrpěla vážné zranění mozku a okamžitě upadla do bezvědomí.

Její manžel Nick věděl, že je zle. Neváhal a pro svou ženu slezl. Pomoc ale byla daleko. Nejdříve ji musel na člunu dopravit k sanitce. Ta ji dovezla k vrtulníku a teprve ten jí transportoval do nemocnice.

Konkrétně do Saint Alphonus Regional Medical Center ve městě Boise. Celé to trvalo tři hodiny.

Mozek Hiltonové rychle otékal a její šance na přežití byla 50 na 50. Lékařům nezbylo nic jiného, než jí odříznout kus lebky, aby se mozek při tlaku na lebeční stěnu nepoškodil.

Všechno dobře dopadlo, Jamie Hiltonová se plně zotavila a cítí se natolik dobře, že i vystoupila v televizi. Po nepřehlédnutelné deformaci na její hlavě už není téměř památky.

Když se ale Jamie v červnu v nemocnici probrala a zjistila, že má v břiše zašitý kus vlastní lebky, naprosto se zhrozila. "Pamatuji si, jak jsem nadzvedla pyžamo a viděla tu obrovskou bouli v břiše, byl to kus mé hlavy. Myslela jsem, že se mi to zdá," cituje krásku server televize NBC.

V břiše je lebka po ruce

Jamieina lebka v břiše.
Jamieina lebka v břiše. | Foto: MSNBC

Nezdálo. Lékaři si část lebky do pacientčina břicha prostě schovali. "Tělo se o kost skvěle postará a udrží jí sterilní. Navíc, když jí pak potřebujete, máte ji hned po ruce," vysvětlil operatér Thomas Manning.

Ta chvíle přišla po 42 dnech. Chirurgové lebeční kost opatrně vyjmuli, vrátili na původní místo a upevnili titanovými šrouby. Dnes už jí jizvu po zákroku zakrývá asi centimetrová kštice.

Někoho to možná překvapí, ale takový postup je poměrně častý. Odborně se nazývá hemikraniektomie.

Podobně jako ostatní lidé, kteří byli blízko smrti, popisuje i Jamie Hiltonová změnu životního postoje. "Jsem vděčná za každou minutu tady na Zemi. Věci, které mi dřív přišly obyčejné, jako jsou příprava snídaně nebo doprovázení dětí do školy, jsou teď pro mě vzácné."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy