Americká královna krásy unikla smrti s lebkou v břiše

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 10. 2012 20:50
Jamie Hiltonová z Idaha žila měsíc s částí lebky zašitou v břiše. Uvnitř video
Foto: MSNBC

Washington - Přes veškerý pokrok jsou možnosti medicíny stále omezené. Najdou se ale i případy (a není jich málo), kdy se nad jejími úspěchy tají dech.

Živoucím důkazem je někdejší královna krásy Jamie Hiltonová z amerického státu Idaho.

Její hrozivé zkušenosti se šťastným koncem předcházel rybářský výlet do Pekelného kaňonu, který se line podél hranice Idaha a Oregonu.

Během výletu do pustiny Mrs. Idaho 2009 uklouzla a spadla skoro ze 4 metrů hlavou na balvan. Utrpěla vážné zranění mozku a okamžitě upadla do bezvědomí.

Její manžel Nick věděl, že je zle. Neváhal a pro svou ženu slezl. Pomoc ale byla daleko. Nejdříve ji musel na člunu dopravit k sanitce. Ta ji dovezla k vrtulníku a teprve ten jí transportoval do nemocnice.

Konkrétně do Saint Alphonus Regional Medical Center ve městě Boise. Celé to trvalo tři hodiny.

Mozek Hiltonové rychle otékal a její šance na přežití byla 50 na 50. Lékařům nezbylo nic jiného, než jí odříznout kus lebky, aby se mozek při tlaku na lebeční stěnu nepoškodil.

Všechno dobře dopadlo, Jamie Hiltonová se plně zotavila a cítí se natolik dobře, že i vystoupila v televizi. Po nepřehlédnutelné deformaci na její hlavě už není téměř památky.

Když se ale Jamie v červnu v nemocnici probrala a zjistila, že má v břiše zašitý kus vlastní lebky, naprosto se zhrozila. "Pamatuji si, jak jsem nadzvedla pyžamo a viděla tu obrovskou bouli v břiše, byl to kus mé hlavy. Myslela jsem, že se mi to zdá," cituje krásku server televize NBC.

V břiše je lebka po ruce

Jamieina lebka v břiše.
Jamieina lebka v břiše. | Foto: MSNBC

Nezdálo. Lékaři si část lebky do pacientčina břicha prostě schovali. "Tělo se o kost skvěle postará a udrží jí sterilní. Navíc, když jí pak potřebujete, máte ji hned po ruce," vysvětlil operatér Thomas Manning.

Ta chvíle přišla po 42 dnech. Chirurgové lebeční kost opatrně vyjmuli, vrátili na původní místo a upevnili titanovými šrouby. Dnes už jí jizvu po zákroku zakrývá asi centimetrová kštice.

Někoho to možná překvapí, ale takový postup je poměrně častý. Odborně se nazývá hemikraniektomie.

Podobně jako ostatní lidé, kteří byli blízko smrti, popisuje i Jamie Hiltonová změnu životního postoje. "Jsem vděčná za každou minutu tady na Zemi. Věci, které mi dřív přišly obyčejné, jako jsou příprava snídaně nebo doprovázení dětí do školy, jsou teď pro mě vzácné."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 1 hodinou

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy