Ve Švédsku transplantovali dceři matčinu dělohu

Reuters Reuters
18. 9. 2012 19:10
V nemocnici na západě země proběhly identické operace hned na dvou dvojicích žen
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Stockholm - Vůbec poprvé na světě se v úterý podařilo uskutečnit unikátní transplantaci dělohy mezi matkou a dcerou. Úkolu se zhostil tým švédských chirurgů při univerzitní klinice v Gothenburgu na západě země.

Operace byly navíc uskutečněny na dvou dvojicích žen. V prvním případě přišla mladá žena o dělohu po operaci rakoviny děložního čípku, ve druhém se narodila bez ní.

"Na proceduře se podílelo více než deset lékařů, kteří spolu jednotlivé úkony trénovali několik let," citovala agentura Reuters šéfa operatérského týmu Matse Brannstroma, profesora porodnictví a gynekologie na Gothenburgské univerzitě.

"Obě pacientky, které dělohu přijaly, jsou v pořádku, byť se cítí unaveny," podotkl Brannstrom. "Dárkyně již chodí a z nemocnice budou propuštěny během několika dní."

Identita všech čtyř žen zůstala utajena.

Univerzita v Gothenburgu odhaduje, že jen ve Švédsku je něco mezi dvěma a třemi tisícovkami žen, které nemohou mít děti pro chybějící dělohu.

Brannstromův tým zdůraznil, že i děloha odebraná ženám po menopauze může být schopna nést dítě, pokud jsou jí dodány důležité hormony a pokud je produkce vajíček z vaječníků příjemkyně orgánu patřičně kontrolována.

Jedna z operovaných mladých žen připustila, že si není jista, zda bude se svým partnerem schopna počít dítě. Je si podle svých slov také vědoma toho, že ji mnozí mohou kritizovat za to, že přijala dělohu své matky.

"Dostali jsme ohromnou příležitost, a pokud to bude fungovat, dostane se nám nádherné odměny," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy