Americká armáda šetří, opustí dalších 15 základen v Evropě

ČTK ČTK
8. 1. 2015 23:10
Americká armáda v rámci rozpočtových škrtů v minulosti své působení v Evropě již omezovala, nyní zde má přes 64 000 vojáků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy se v Evropě kvůli úsporám chystají v nadcházejících letech uzavřít 15 základen a středisek. Dnes to oznámilo americké ministerstvo obrany.

Americká armáda v rámci rozpočtových škrtů v minulosti své působení v Evropě již omezovala, nyní zde má přes 64 000 vojáků. Změny se podle agentury Reuters nejvíce dotknout Británie, pocítí je ale i Německo a Portugalsko.

Pentagon, který má nařízeno ušetřit během desetiletí bilion dolarů (přes 23 bilionů korun), opakovaně žádal Kongres o povolení zavřít některá zařízení ve Spojených státech. Kongres ale takový krok odmítl. Někteří zákonodárci vyzvali armádu, aby úspory nalezla nejdříve v Evropě. Ohlášený odchod má Pentagonu ušetřit 500 milionů dolarů (12 miliard korun) ročně.

Nejcitelněji změny podle Reuters pocítí Británie, kde Američané odejdou ze základny královského letectva v Mildenhallu. Na letišti severovýchodně od Londýna jsou rozmístěny tankovací a průzkumné letouny a také stroje pro zvláštní operace. V následujících letech se z Mildenhallu postupně stáhne 3200 vojáků s rodinami.

Opuštění této základny, které se nečeká před rokem 2019, bude částečně nahrazeno rozšířením působnosti v Lackenheath, kam naopak Američané vyšlou dodatečných 1200 vojáků a dvě letky strojů F-35. Z Británie tak nicméně odejde 2000 amerických vojáků.

Několik uzavírek čeká i Německo, kde by se i přesto počet amerických vojáků měl o několik stovek navýšit. V případě Německa se podle serveru spiegel.de počítá s uzavřením letecké základny Spangdahlem, jejíž osazenstvo se přesune do Itálie. Zavřeny by rovněž měly být kasárny v bavorském Ansbachu.

Ze základny Lajes Field na portugalských Azorech se má stáhnout asi 500 Američanů, čímž se sníží počet amerických vojáků v této jihoevropské zemi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy