Americká armáda šetří, opustí dalších 15 základen v Evropě

ČTK ČTK
8. 1. 2015 23:10
Americká armáda v rámci rozpočtových škrtů v minulosti své působení v Evropě již omezovala, nyní zde má přes 64 000 vojáků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy se v Evropě kvůli úsporám chystají v nadcházejících letech uzavřít 15 základen a středisek. Dnes to oznámilo americké ministerstvo obrany.

Americká armáda v rámci rozpočtových škrtů v minulosti své působení v Evropě již omezovala, nyní zde má přes 64 000 vojáků. Změny se podle agentury Reuters nejvíce dotknout Británie, pocítí je ale i Německo a Portugalsko.

Pentagon, který má nařízeno ušetřit během desetiletí bilion dolarů (přes 23 bilionů korun), opakovaně žádal Kongres o povolení zavřít některá zařízení ve Spojených státech. Kongres ale takový krok odmítl. Někteří zákonodárci vyzvali armádu, aby úspory nalezla nejdříve v Evropě. Ohlášený odchod má Pentagonu ušetřit 500 milionů dolarů (12 miliard korun) ročně.

Nejcitelněji změny podle Reuters pocítí Británie, kde Američané odejdou ze základny královského letectva v Mildenhallu. Na letišti severovýchodně od Londýna jsou rozmístěny tankovací a průzkumné letouny a také stroje pro zvláštní operace. V následujících letech se z Mildenhallu postupně stáhne 3200 vojáků s rodinami.

Opuštění této základny, které se nečeká před rokem 2019, bude částečně nahrazeno rozšířením působnosti v Lackenheath, kam naopak Američané vyšlou dodatečných 1200 vojáků a dvě letky strojů F-35. Z Británie tak nicméně odejde 2000 amerických vojáků.

Několik uzavírek čeká i Německo, kde by se i přesto počet amerických vojáků měl o několik stovek navýšit. V případě Německa se podle serveru spiegel.de počítá s uzavřením letecké základny Spangdahlem, jejíž osazenstvo se přesune do Itálie. Zavřeny by rovněž měly být kasárny v bavorském Ansbachu.

Ze základny Lajes Field na portugalských Azorech se má stáhnout asi 500 Američanů, čímž se sníží počet amerických vojáků v této jihoevropské zemi.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v ČT

Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi. Televize o tom informovala v rámci změn ve svém programu. Babiš by měl promluvit ve čtvrtek ve 20:05, Zeman pak v neděli v poledne. Prezident vystoupil s projevem naposledy 19. března v televizi Prima. 

Další zprávy