Americká armáda šetří, opustí dalších 15 základen v Evropě

ČTK ČTK
8. 1. 2015 23:10
Americká armáda v rámci rozpočtových škrtů v minulosti své působení v Evropě již omezovala, nyní zde má přes 64 000 vojáků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy se v Evropě kvůli úsporám chystají v nadcházejících letech uzavřít 15 základen a středisek. Dnes to oznámilo americké ministerstvo obrany.

Americká armáda v rámci rozpočtových škrtů v minulosti své působení v Evropě již omezovala, nyní zde má přes 64 000 vojáků. Změny se podle agentury Reuters nejvíce dotknout Británie, pocítí je ale i Německo a Portugalsko.

Pentagon, který má nařízeno ušetřit během desetiletí bilion dolarů (přes 23 bilionů korun), opakovaně žádal Kongres o povolení zavřít některá zařízení ve Spojených státech. Kongres ale takový krok odmítl. Někteří zákonodárci vyzvali armádu, aby úspory nalezla nejdříve v Evropě. Ohlášený odchod má Pentagonu ušetřit 500 milionů dolarů (12 miliard korun) ročně.

Nejcitelněji změny podle Reuters pocítí Británie, kde Američané odejdou ze základny královského letectva v Mildenhallu. Na letišti severovýchodně od Londýna jsou rozmístěny tankovací a průzkumné letouny a také stroje pro zvláštní operace. V následujících letech se z Mildenhallu postupně stáhne 3200 vojáků s rodinami.

Opuštění této základny, které se nečeká před rokem 2019, bude částečně nahrazeno rozšířením působnosti v Lackenheath, kam naopak Američané vyšlou dodatečných 1200 vojáků a dvě letky strojů F-35. Z Británie tak nicméně odejde 2000 amerických vojáků.

Několik uzavírek čeká i Německo, kde by se i přesto počet amerických vojáků měl o několik stovek navýšit. V případě Německa se podle serveru spiegel.de počítá s uzavřením letecké základny Spangdahlem, jejíž osazenstvo se přesune do Itálie. Zavřeny by rovněž měly být kasárny v bavorském Ansbachu.

Ze základny Lajes Field na portugalských Azorech se má stáhnout asi 500 Američanů, čímž se sníží počet amerických vojáků v této jihoevropské zemi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruský odsouzený v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery byl zadržen v Minsku

Ruský otec, kterého soud tento týden poslal na dva roky do vězení v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery, byl zadržen v Minsku, informovalo několik ruských informačních kanálů působících v emigraci, mezi nimi například Sota. Alexej Moskaljov krátce před vynesením rozsudku utekl z domácího vězení.

Advokát Moskaljova Dmitrij Zachvatov na sociálních sítích napsal, že nemá kontakt se svým klientem, potvrdit informace o jeho zadržení nemůže, ale podle všeho tomu tak je. Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.

Otec samoživitel z města Jefremov se do problémů se zákonem dostal původně poté, co jeho dospívající dcera Maša loni na jaře ve škole nakreslila obrázek proti ruské invazi na Ukrajině. Vyšetřovatelé ho později obžalovali kvůli protiválečným komentářům na sociálních sítích a do vyřešení případu mu úřady nařídily zůstat v domácím vězení. Soud ho v úterý poslal za mříže za diskreditaci ruské armády, za což bývají v Rusku trestáni lidé, kteří dají najevo odpor vůči válce na Ukrajině. Maša skončila v dětském domově a komise pro záležitosti nezletilých žádá, aby jejího otce soud zbavil rodičovských práv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy