Američané začali volit. Obama slaví první vítězství

Roman Gazdík
4. 11. 2008 8:46
Tradičně jako první volily dvě vesnice v New Hampshire

Dixville Notch (New Hampshire) - Den D ve Spojených státech konečně nastal. USA si v úterý zvolí už čtyřiačtyřicátého prezidenta, který se moci ujme 20. ledna 2009.

Kromě toho se také rozhoduje o 435 kongresmanech, třetině stohlavého senátu, jedenácti guvernérech a zákonodárcích ve 44 z 50 států.

První výsledky jsou už známy. Demokratický kandidát Barack Obama suverénně zvítězil ve dvou vesnicích v New Hampshire na východním pobřeží, které otevřely volební místnosti hned v prvních minutách nového dne, tedy v šest hodin ráno u nás.

Výsledky tak zatím potvrzují jeden posledních předvolebních průzkumů pro agenturu Reuters. V rámci celých Spojených států Obamu podporuje 54 procent dotázaných, pro McCaina je 43 procent. Náskok demokratického kandidáta se proti pondělnímu šetření zvýšil o čtyři procentní body.

Za hlasitého provolávání bylo oznámeno Obamovo vítězství v Dixville Notch, kde při stoprocentní účasti porazil svého republikánského konkurenta Johna McCaina poměrem 15 ku 6 hlasům.

V Hart´s Location byl výsledek obdobný. Demokrata volilo 17 obyvatel, republikána 10, dva hlasy získal McCainův konkurent z republikánských primárek Ron Paul.

„Nemohu říci, že bych byl překvapen," citovala agentura AP Obamova příznivce Tannera Nelsona Tillotsona, který byl losem určen jako vůbec první volič v Dixville Notch.

V obou osadách jsou na pozornost světa, která je jim každé čtyři roky věnována, velmi hrdí. Tímto způsobem volí s přestávkou už od roku 1948.

Otevření většiny volebních místností na východním pobřeží lze očekávat okolo poledne našeho času, „volební vlna" bude poté postupovat směrem na západ a skončí na Havaji, kde se volit začne v pět hodin odpoledne SEČ.

Volební místnosti se budou zavírat od půlnoci našeho času v Indianě a Kentucky. Nejvíce sledovanými státy však jsou Virginia (od dvou hodin SEČ), Severní Karolína, Ohio (2.30 SEČ), Florida (od dvou hodin do tří hodin SEČ) a Pensylvánie (od tří hodin SEČ).

Očekává se účast kolem 64 procent voličů, což by mělo být nejvíce za uplynulých 40 let. V předčasných a korespondenčních volbách letos už hlasovalo kolem 30 procent voličů.

Po uzavření volebních místností by měly televizní stanice oznámit první předběžné výsledky vypočtené na základě průzkumů na místě. Prezidenta se dozvíme s jistotou během středy, pokud však ve zmíněných státech vyhraje Barack Obama, je prakticky rozhodnuto.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy