reklama
 
 

Američané začali volit. Obama slaví první vítězství

4. 11. 2008 8:46
Tradičně jako první volily dvě vesnice v New Hampshire

Dixville Notch (New Hampshire) - Den D ve Spojených státech konečně nastal. USA si v úterý zvolí už čtyřiačtyřicátého prezidenta, který se moci ujme 20. ledna 2009.

Kromě toho se také rozhoduje o 435 kongresmanech, třetině stohlavého senátu, jedenácti guvernérech a zákonodárcích ve 44 z 50 států.

První výsledky jsou už známy. Demokratický kandidát Barack Obama suverénně zvítězil ve dvou vesnicích v New Hampshire na východním pobřeží, které otevřely volební místnosti hned v prvních minutách nového dne, tedy v šest hodin ráno u nás.

Výsledky tak zatím potvrzují jeden posledních předvolebních průzkumů pro agenturu Reuters. V rámci celých Spojených států Obamu podporuje 54 procent dotázaných, pro McCaina je 43 procent. Náskok demokratického kandidáta se proti pondělnímu šetření zvýšil o čtyři procentní body.

Za hlasitého provolávání bylo oznámeno Obamovo vítězství v Dixville Notch, kde při stoprocentní účasti porazil svého republikánského konkurenta Johna McCaina poměrem 15 ku 6 hlasům.

V Hart´s Location byl výsledek obdobný. Demokrata volilo 17 obyvatel, republikána 10, dva hlasy získal McCainův konkurent z republikánských primárek Ron Paul.

„Nemohu říci, že bych byl překvapen," citovala agentura AP Obamova příznivce Tannera Nelsona Tillotsona, který byl losem určen jako vůbec první volič v Dixville Notch.

V obou osadách jsou na pozornost světa, která je jim každé čtyři roky věnována, velmi hrdí. Tímto způsobem volí s přestávkou už od roku 1948.

Otevření většiny volebních místností na východním pobřeží lze očekávat okolo poledne našeho času, „volební vlna" bude poté postupovat směrem na západ a skončí na Havaji, kde se volit začne v pět hodin odpoledne SEČ.

Volební místnosti se budou zavírat od půlnoci našeho času v Indianě a Kentucky. Nejvíce sledovanými státy však jsou Virginia (od dvou hodin SEČ), Severní Karolína, Ohio (2.30 SEČ), Florida (od dvou hodin do tří hodin SEČ) a Pensylvánie (od tří hodin SEČ).

Očekává se účast kolem 64 procent voličů, což by mělo být nejvíce za uplynulých 40 let. V předčasných a korespondenčních volbách letos už hlasovalo kolem 30 procent voličů.

Po uzavření volebních místností by měly televizní stanice oznámit první předběžné výsledky vypočtené na základě průzkumů na místě. Prezidenta se dozvíme s jistotou během středy, pokud však ve zmíněných státech vyhraje Barack Obama, je prakticky rozhodnuto.

autor: Roman Gazdík | 4. 11. 2008 8:46

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama