Spojené státy stupňují boj proti Islámskému státu. Do Sýrie chtějí poslat speciální jednotky

ČTK ČTK
9. 4. 2016 14:09
Spojené státy uvažují, že nasadí do boje proti tzv. Islámskému státu 250 členů speciálních jednotek, které pomůžou místním složkám v boji. Konečné slovo k návrhům na vyslání bude mít prezident Barack Obama.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Spojené státy zvažují vyslání dalších 250 členů speciálních jednotek do Sýrie. Podle Pentagonu mají jako poradci přispět k boji proti radikálům z organizace Islámský stát (IS). V Sýrii je nyní 50 specialistů z USA.

Zdroje z Pentagonu oznámily, že cílem nasazení specialistů je pomoci místním jednotkám zapojeným do boje proti IS připravit se na boj o Rakku v Sýrii a o Mosul v Iráku.

Spojené státy mají v Iráku přes 3000 vojáků, kteří tam působí jako poradci a podílejí se na výcviku. Několik set z nich jsou členy speciálních sil.

Hnutí IS utrpělo v minulých dnech v Sýrii několik neúspěchů v bojích, jejichž cílem je ztížit radikálům přístup do jejich centra v Rakce. Podařilo se také dobýt klíčové město Šaddádí v provincii Hasaká na severovýchodě země.

"Zvažujeme několik návrhů na urychlení porážky IS poskytnutím pomoci místním silám, ale konečné rozhodnutí zatím nepadlo," oznámil mluvčí amerického námořnictva Jeff Davis.

Zdroje stanice CNN uvedly, že Spojené státy původně uvažovaly o zvýšení počtu specialistů jen o několik desítek, ale nyní zvažují vyslání většího počtu lidí, kteří by byli posíláni postupně. Konečné slovo k návrhům bude mít Bílý dům.

Specialisté, kteří jsou v Sýrii nyní, prý cvičí omezený počet místních bojovníků. Vybavují je vysílačkami a učí je komunikovat s Američany. Jakmile Syřané objeví potenciální cíl, předají informaci Američanům, kteří na místo vyšlou hlídkovací letadlo, které zjistí, zda je možné zahájit útok.

V USA prý ale stále přetrvává tendence příliš nezvyšovat počet Američanů působících v terénu v Sýrii, protože ve větších skupinách jsou nápadní, jsou příliš daleko od základny, která je u turecké hranice, a ve větším počtu by bylo nápadnější také zajišťování jejich zásobování.

V Iráku je situace podle CNN jednodušší. Očekává se tam příjezd dalších specialistů, kteří budou zapojeni do přípravy boje o Mosul.

Někteří syrští uprchlíci se uchytili v Turecku dobře. Ale válka a prsty Islámského státu dosáhnou i sem. Ne pro všechny jsou džihádisté nepřítelem. | Video: Martin Novák
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Německo a Francie oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy