Amanda, ďábel s andělskou tváří, se má vrátit před soud

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 3. 2013 12:13
Italský soud nařídil obnovu procesu s Američankou Knoxovou kvůli podezření z vraždy
Amanda Knoxová.
Amanda Knoxová. | Foto: Reuters

Řím/Seattle - Italský Nejvyšší soud nařídil obnovení procesu se studentkou Amandou Knoxovou, která byla v roce 2011 zproštěna obvinění z brutální vraždy své britské spolubydlící Meredith Kercherové.

Té se měla spolu s přítelem Raffaellem Sollecitem dopustit v roce 2007 během studentského pobytu ve středoitalském univerzitním městečku Perugia.

Oba teď mají podle rozsudku Nejvyššího soudu stanout před odvolacím soudem ve Florencii. Otázkou je, zda Spojené státy svou 25letou občanku, přezdívanou "ďábel s andělskou tváří", do rukou italské justice vydají.

Knoxová, která o svém případu napsala knihu, se podle BBC nechala slyšet, že je pro ni znovuotevření případu bolestné, ale je si jistá, že pravda vyjde najevo.

"Jelikož se tvrzení obžaloby, že jsem měla podíl na vraždě Meredith, ukázalo jako zcela neopodstatněné a nespravedlivé, je pro mě zpráva, že se italský Nejvyšší soud rozhodl vrátit můj případ k přezkoumání, zraňující," prohlásila obviněná dívka.

Co se tehdy v Itálii stalo?

Případ, v němž podle obžaloby sehrály roli drogy i sadistické sexuální hry, je značně zamotaný a plný zvratů.

Amanda Knoxová, zavražděná Meredith Kercherová a další dvě italské studentky společně bydlely v pronajaté vile. V osudný den, tedy 2. listopadu 2007 odpoledne, se jako první vrátila domů (nikdo kromě Kercherové nebyl předchozí noc doma) jedna z italských obyvatelek vily Filomena. Objevila otevřené dveře, rozbité okno a krev v jedné z koupelen. Dál nešla.

Místo činu.
Místo činu. | Foto: Wikimedia Commons

Po chvíli přišla Amanda Knoxová s přítelem Raffaellem Sollecitem. Všichni tři pak zjistili, že je jeden z pokojů zamčený, a zavolali policii. Policisté následně objevili v zamčeném pokoji Kercherovou mrtvou. Ležela polonahá na posteli s proříznutým hrdlem.

Podle lékařů byla před smrtí sexuálně aktivní a na jejím krku byly patrny známky škrcení. Na noži, jenž byl označen jako vražedná zbraň, a na její podprsence byla podle policie nalezena  DNA Amandy Knoxové.

Svědci navíc vypověděli, že Knoxovou i Sollecita viděli poblíž místa činu.

Obhajobě se ale před odvolacím soudem podařilo prokázat nesrovnalosti při sbírání stop. Konkrétně to, že mohly být vzorky DNA kontaminovány. Knoxová sice dostala tři roky za falešné obvinění majitele baru Patricka Diyay Lumumby, jelikož už si ale v Itálii odseděla roky čtyři, byla propuštěna a vrátila se domů do Seattlu.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy