Amanda, ďábel s andělskou tváří, se má vrátit před soud

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 3. 2013 12:13
Italský soud nařídil obnovu procesu s Američankou Knoxovou kvůli podezření z vraždy
Amanda Knoxová.
Amanda Knoxová. | Foto: Reuters

Řím/Seattle - Italský Nejvyšší soud nařídil obnovení procesu se studentkou Amandou Knoxovou, která byla v roce 2011 zproštěna obvinění z brutální vraždy své britské spolubydlící Meredith Kercherové.

Té se měla spolu s přítelem Raffaellem Sollecitem dopustit v roce 2007 během studentského pobytu ve středoitalském univerzitním městečku Perugia.

Oba teď mají podle rozsudku Nejvyššího soudu stanout před odvolacím soudem ve Florencii. Otázkou je, zda Spojené státy svou 25letou občanku, přezdívanou "ďábel s andělskou tváří", do rukou italské justice vydají.

Knoxová, která o svém případu napsala knihu, se podle BBC nechala slyšet, že je pro ni znovuotevření případu bolestné, ale je si jistá, že pravda vyjde najevo.

"Jelikož se tvrzení obžaloby, že jsem měla podíl na vraždě Meredith, ukázalo jako zcela neopodstatněné a nespravedlivé, je pro mě zpráva, že se italský Nejvyšší soud rozhodl vrátit můj případ k přezkoumání, zraňující," prohlásila obviněná dívka.

Co se tehdy v Itálii stalo?

Případ, v němž podle obžaloby sehrály roli drogy i sadistické sexuální hry, je značně zamotaný a plný zvratů.

Amanda Knoxová, zavražděná Meredith Kercherová a další dvě italské studentky společně bydlely v pronajaté vile. V osudný den, tedy 2. listopadu 2007 odpoledne, se jako první vrátila domů (nikdo kromě Kercherové nebyl předchozí noc doma) jedna z italských obyvatelek vily Filomena. Objevila otevřené dveře, rozbité okno a krev v jedné z koupelen. Dál nešla.

Místo činu.
Místo činu. | Foto: Wikimedia Commons

Po chvíli přišla Amanda Knoxová s přítelem Raffaellem Sollecitem. Všichni tři pak zjistili, že je jeden z pokojů zamčený, a zavolali policii. Policisté následně objevili v zamčeném pokoji Kercherovou mrtvou. Ležela polonahá na posteli s proříznutým hrdlem.

Podle lékařů byla před smrtí sexuálně aktivní a na jejím krku byly patrny známky škrcení. Na noži, jenž byl označen jako vražedná zbraň, a na její podprsence byla podle policie nalezena  DNA Amandy Knoxové.

Svědci navíc vypověděli, že Knoxovou i Sollecita viděli poblíž místa činu.

Obhajobě se ale před odvolacím soudem podařilo prokázat nesrovnalosti při sbírání stop. Konkrétně to, že mohly být vzorky DNA kontaminovány. Knoxová sice dostala tři roky za falešné obvinění majitele baru Patricka Diyay Lumumby, jelikož už si ale v Itálii odseděla roky čtyři, byla propuštěna a vrátila se domů do Seattlu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy