Albrightová vydala knihu o svém dětství v Praze

ČTK ČTK
25. 4. 2012 5:45
Bývalá americká ministryně zahraničí popisuje 12 let života v Československu a Británii
Další z hostí, kteří vystoupili: Někdejší šéfka diplomacie za Billa Clintona Madeleine Albrightová.
Další z hostí, kteří vystoupili: Někdejší šéfka diplomacie za Billa Clintona Madeleine Albrightová. | Foto: Reuters

New York - Ve Spojených státech vyšla kniha vzpomínek bývalé americké ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightové.

Autorka v knize nazvané Prague Winter (Pražská zima) přibližuje prvních 12 let svého života, která strávila v Praze a Londýně. Jedním důležitých z impulzů pro napsání vzpomínek a detailní prozkoumání jejího dětství pro ni bylo zkušenost s tím, že před lety zjistila, že o svých kořenech neví všechno.

Albrightová až v okamžiku nástupu do administrativy tehdejšího prezidenta Billa Clintona (hlavou státu 1993-2001) v 59 letech zjistila, že má židovské předky. "Myslela jsem si, že o sobě vím všechno. Ale očividně to nebyla pravda," řekla internetovému deníku Politico.

Díky článku v deníku The Washington Post tehdy také zjistila, že tři z jejích prarodičů a mnoho dalších členů rodiny zavraždili nacisté během holokaustu. Albrightová poté dvakrát cestovala do České republiky, aby si informace potvrdila. "Byl jsem šokovaná a také jsem se cítila trochu trapně, že jsem neznala historii své rodiny lépe," uvedla.

Bývalá americká ministryně se narodila v Praze v roce 1937 v rodině diplomata Josefa Korbela. Po vyhlášení protektorátu v roce 1939 její rodina uprchla do Británie.

"Nikdy nesmíme změnit své odhodlání bojovat společně, bránit svobodu a hledat pravdu. Vytrvat v našem společném úsilí vedoucím k budování lepšího a svobodnějšího života v našich vlastních zemích," uvedla během slavnosti někdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová.
"Nikdy nesmíme změnit své odhodlání bojovat společně, bránit svobodu a hledat pravdu. Vytrvat v našem společném úsilí vedoucím k budování lepšího a svobodnějšího života v našich vlastních zemích," uvedla během slavnosti někdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. | Foto: Reuters

Po válce bydlela rodina krátce v Praze, než otec začal pracovat na velvyslanectví v Bělehradě. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl Korbel v Československu jako nepřítel státu odsouzen k smrti a rodina požádala o politický azyl v USA.

Ve své nové knize Albrightová čtenáře zavede z Pražského hradu do bombového úkrytu v Londýně, ale i do terezínského ghetta či nejvyšších kruhů evropských a amerických vlád. Politička se v ní mimo jiné desítky let po válce zamýšlí nad židovským dědictvím své rodiny či spletitou historií své vlasti, ale i morálními volbami, s nimiž se potýkali její rodiče a jejich generace.

S knihou se před smrtí stačil seznámit Václav Havel.

"Jde o pozoruhodný příběh dobrodružství a vášně, tragédie a odvahy odehrávající se na pozadí okupovaného Československa a druhé světové války. Albrightová přináší čerstvé pohledy na události, které utvářely její kariéru, a vyzývá nás k hlubokému přemýšlení o morálních dilematech našich životů," cituje ho nakladatelství Harper Collins, jež knihu vydalo v USA.

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy