reklama
 
 

Albrightová vydala knihu o svém dětství v Praze

25. 4. 2012 5:45
Bývalá americká ministryně zahraničí popisuje 12 let života v Československu a Británii

New York - Ve Spojených státech vyšla kniha vzpomínek bývalé americké ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightové.

Autorka v knize nazvané Prague Winter (Pražská zima) přibližuje prvních 12 let svého života, která strávila v Praze a Londýně. Jedním důležitých z impulzů pro napsání vzpomínek a detailní prozkoumání jejího dětství pro ni bylo zkušenost s tím, že před lety zjistila, že o svých kořenech neví všechno.

Albrightová až v okamžiku nástupu do administrativy tehdejšího prezidenta Billa Clintona (hlavou státu 1993-2001) v 59 letech zjistila, že má židovské předky. "Myslela jsem si, že o sobě vím všechno. Ale očividně to nebyla pravda," řekla internetovému deníku Politico.

Díky článku v deníku The Washington Post tehdy také zjistila, že tři z jejích prarodičů a mnoho dalších členů rodiny zavraždili nacisté během holokaustu. Albrightová poté dvakrát cestovala do České republiky, aby si informace potvrdila. "Byl jsem šokovaná a také jsem se cítila trochu trapně, že jsem neznala historii své rodiny lépe," uvedla.

Bývalá americká ministryně se narodila v Praze v roce 1937 v rodině diplomata Josefa Korbela. Po vyhlášení protektorátu v roce 1939 její rodina uprchla do Británie.

Po válce bydlela rodina krátce v Praze, než otec začal pracovat na velvyslanectví v Bělehradě. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl Korbel v Československu jako nepřítel státu odsouzen k smrti a rodina požádala o politický azyl v USA.

Ve své nové knize Albrightová čtenáře zavede z Pražského hradu do bombového úkrytu v Londýně, ale i do terezínského ghetta či nejvyšších kruhů evropských a amerických vlád. Politička se v ní mimo jiné desítky let po válce zamýšlí nad židovským dědictvím své rodiny či spletitou historií své vlasti, ale i morálními volbami, s nimiž se potýkali její rodiče a jejich generace.

S knihou se před smrtí stačil seznámit Václav Havel.

"Jde o pozoruhodný příběh dobrodružství a vášně, tragédie a odvahy odehrávající se na pozadí okupovaného Československa a druhé světové války. Albrightová přináší čerstvé pohledy na události, které utvářely její kariéru, a vyzývá nás k hlubokému přemýšlení o morálních dilematech našich životů," cituje ho nakladatelství Harper Collins, jež knihu vydalo v USA.

 

autor: ČTK | 25. 4. 2012 5:45

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama