Afghánské volby skončily, povstalci útočili 73krát

Zahraničí Zahraničí
20. 8. 2009 17:55
Taliban tvrdí, že Kábul infiltrovalo 20 sebevražedných atentátníků
Hamíd Karzáí právě odvolil
Hamíd Karzáí právě odvolil | Foto: Reuters

* Afghánci dnes volili prezidenta. Největším favoritem je současná hlava státu Hamíd Karzáí. * Země se obávala útoků Talibanu, těch bylo nakonec v patnácti provinciích (z 34) třiasedmdesát. * Podle OSN začali odpoledne volit i lidé na jihu země, kde je Taliban silný. * Celkem bylo v Afgánistánu 6 500 volebních místností, hlasovat mohlo až 17 milionů lidí.

Kábul - Afghánci dnes po pěti letech znovu volili prezidenta. Největším favoritem je současná hlava státu Hamíd Karzáí, který doufá vyhrát hned v prvním kole.

Podle průzkumů však zřejmě nedosáhne požadovaného počtu padesáti procent hlasů a ve druhém kole se utká se svým bývalým ministrem zahraničí Abdalláhem Abdalláhem.

Klíčová bude zejména účast voličů v paštunských oblastech při hranicích s Pákistánem, kde je aktivní povstalecké hnutí Taliban. Pokud se místní Afghánci nenechali zastrašit a šli ve větším počtu volit, může Karzáí zvítězit ještě dnes.

Na regulérnost voleb dohlížejí mezinárodní pozorovatelé, jejichž první předběžná zpráva bude zveřejněna v sobotu. Už během předvolební kampaně se objevila obvinění, že se vládní i opoziční kandidáti snaží pro sebe hlasy koupit.

Největším problémem je však Taliban, který požaduje, aby Afghánci hlasování bojkotovali. Hrozí jim například uříznutím prstu, který bude ve volebních místnostech namočen do nesmyvatelného inkoustu, aby se vyloučilo, že bude někdo hlasovat dvakrát.

Povstalci také varovali obyvatele, že ve volebních místnostech nemohou zaručit jejich bezpečnost.

Průběh voleb jsme sledovali online.

18:00 - Hamíd Karzáí prohlásil, že volby byly „úspěchem". „Obyvatelé Afghánistánu se nezalekli raket, bomb a výhrůžek a přišli volit," řekl na tiskové konferenci po uzavření volebních místností. „Bezpečnostní situace obecně dovolila lidem, aby se hlasování zúčastnili."

První předběžné výsledky budou známy za dva týdny. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, bude nutné uspořádat druhé kolo. To by se konalo na začátku října.

16:30 - Volební účast v jižních provinciích pravděpodobně nebyla přes optimistická prohlášení kábulské pobočky OSN příliš vysoká.

Podle jednoho z volebních činitelů, který si nepřál být jmenován, byla pravděpodobně o 40 procent nižší než v předešlých prezidentských volbách roku 2004. To uškodí zejména Karzáímu, který potřebuje podporu zdejších Paštunů k tomu, aby vyhrál již v prvním kole.

Foto: Reuters

16:00 - Afghánistán sčítá hlasy, volební místnosti jsou již zavřené. Teprve nyní začaly úřady  informovat o útocích Talibanu. Podle současného prezidenta Hamída Karzáího jich bylo 73 v celkem patnácti provinciích. Vláda novinářům dekretem před volbami přikázala, aby o násilnostech ve volební den neinformovali.

Média příkaz podle agentury Reuters všeobecně ignorovala, ale nebylo jim nic platné. Úřady jim totiž přestaly poskytovat informace, a tak se teprve po skončení voleb svět dozvídá, že nebyly tak poklidné, jak se během dne usuzovalo.

Podle zatím dostupných informací však nedošlo k žádným útokům většího rozsahu a hlasování si vyžádalo pouze několik mrtvých. Mezi nimi i dítě, které zemřelo po dopadu rakety v hlavním městě provincie Hílmand Laškargáhu.

14:50 - Podle afghánských zástupců OSN se zdá, že účast v prezidentských volbách bude vysoká. 

Velké procento voličů, včetně žen, se údajně dostavilo k urnám na severu a východě země. Poté, co se ukázalo, že útoky Talibanu nejsou tak časté, jak se očekávalo, začali volit i lidé na neklidném jihu.

"Přes některé útoky brzy ráno voliči ukazují odhodlání se voleb zúčastnit," prohlásil mluvčí kábulské pobočky OSN Alim Siddik. "Během odpoledne jsme viděli méně útoků, byli jsme svědky toho, jak se situace uklidnila."

Volební místnosti měly být původně uzavřeny v 16:00 místního času (13:30 SELČ), úřady je však nakonec nechaly otevřené o hodinu déle.

13:45 - Afghánská policie propustila japonského novináře, kterého zadržovala od časných ranních hodin. Podle úřadů byl Kodžiro Nobuhiro zatčen o půl druhé ráno místního času, když se procházel po kábulských ulicích. Mluvčí japonského ministerstva zahraničí však prohlásil, že byl zatčen přímo ve svém hotelu.

Afghánská vláda vydala v úterý dva dekrety týkající se práce novinářů během voleb. Jeden z nich nařizuje, aby domácí i zahraniční média nepřinášela zprávy o případných útocích. Druhý znemožňuje novinářům se v místech útoků pohybovat. Média však dle Reuters nařízení všeobecně ignorují.

12:45 - Podle agentury Reuters Afghánci volí s pocity úzkosti kvůli možným útokům, ale také hrdosti, že se podařilo volby uspořádat.

„Jsem velice dojatý, protože nyní máme demokracii, což znamená, že sem (do volební místnosti) mohou přijít i ženy a zvolit kohokoliv se jim zachce," řekl Reuters v jedné z volebních místností na západě Kábulu muž jménem Ahdía, který učí na zdejší škole.

12:00 - Nejméně šest volebních místností bylo napadeno v provincii Lógar, kde mají základnu čeští vojáci a nachází se tu český rekonstrukční tým. Podle předsedy místní provinční rady Abdula Hakíma Sulajmankíla se lidé při útocích nejprve rozprchli, ale později se opět vydali volit.

11:15 - Nesmyvatelný afghánský inkoust je prý smyvatelný. Tvrdí to jeden z prezidentských kandidátů Ramazan Bašardost, který to prý vyzkoušel sám na sobě. Nyní požaduje, aby byly volby okamžitě zastaveny. Už podal formální stížnost.

Podle katarské televize Al-Džazíra si smyli inkoust, který má zůstat na prstě nejméně 14 dní, voliči v nejméně třech volebních místnostech.

10:30 - Taliban útočil i na severu země, který je obecně považován za stabilnější. V provincii Baghlán ozbrojenci zastřelili oblastního policejního velitele. Přestřelka na policejní stanici údajně pokračuje.

Bomba vybuchla také v severní provincii Takhár. Nikdo nebyl při tomto útoku zraněn. Napadeny byly rovněž volební místnosti v provincii Chóst. Další bomba explodovala u silnice v provincii Hílmand.

10:05 - Mezi prvními voliči byl Hamíd Karzáí. Stalo se tak v blízkosti prezidentského paláce v Kábulu. Hlavní město hlásí nepokoje. Střetla se tam policie se dvěma sebevražednými atentátníky.

Podle Karzáího by bylo „v zájmu národa", aby proběhlo jen jedno kolo. I kvůli kritické bezpečnostní situaci během volebního dne. Taliban ve středu prohlásil, že Kábul infiltrovalo 20 sebevražedných atentátníků.

09:40 - Agentura Reuters hlásí sporadické raketové útoky na volební místnosti. Místní zástupci OSN si však pochvalují, že většina ze 6 500 volebních místnosti mohla být otevřena. K útokům došlo zejména na jihu a východě země, kde je Taliban silný.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy