Afghánské volby skončily, povstalci útočili 73krát

Zahraničí Zahraničí
20. 8. 2009 17:55
Taliban tvrdí, že Kábul infiltrovalo 20 sebevražedných atentátníků
Hamíd Karzáí právě odvolil
Hamíd Karzáí právě odvolil | Foto: Reuters

* Afghánci dnes volili prezidenta. Největším favoritem je současná hlava státu Hamíd Karzáí. * Země se obávala útoků Talibanu, těch bylo nakonec v patnácti provinciích (z 34) třiasedmdesát. * Podle OSN začali odpoledne volit i lidé na jihu země, kde je Taliban silný. * Celkem bylo v Afgánistánu 6 500 volebních místností, hlasovat mohlo až 17 milionů lidí.

Kábul - Afghánci dnes po pěti letech znovu volili prezidenta. Největším favoritem je současná hlava státu Hamíd Karzáí, který doufá vyhrát hned v prvním kole.

Podle průzkumů však zřejmě nedosáhne požadovaného počtu padesáti procent hlasů a ve druhém kole se utká se svým bývalým ministrem zahraničí Abdalláhem Abdalláhem.

Klíčová bude zejména účast voličů v paštunských oblastech při hranicích s Pákistánem, kde je aktivní povstalecké hnutí Taliban. Pokud se místní Afghánci nenechali zastrašit a šli ve větším počtu volit, může Karzáí zvítězit ještě dnes.

Na regulérnost voleb dohlížejí mezinárodní pozorovatelé, jejichž první předběžná zpráva bude zveřejněna v sobotu. Už během předvolební kampaně se objevila obvinění, že se vládní i opoziční kandidáti snaží pro sebe hlasy koupit.

Největším problémem je však Taliban, který požaduje, aby Afghánci hlasování bojkotovali. Hrozí jim například uříznutím prstu, který bude ve volebních místnostech namočen do nesmyvatelného inkoustu, aby se vyloučilo, že bude někdo hlasovat dvakrát.

Povstalci také varovali obyvatele, že ve volebních místnostech nemohou zaručit jejich bezpečnost.

Průběh voleb jsme sledovali online.

18:00 - Hamíd Karzáí prohlásil, že volby byly „úspěchem". „Obyvatelé Afghánistánu se nezalekli raket, bomb a výhrůžek a přišli volit," řekl na tiskové konferenci po uzavření volebních místností. „Bezpečnostní situace obecně dovolila lidem, aby se hlasování zúčastnili."

První předběžné výsledky budou známy za dva týdny. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, bude nutné uspořádat druhé kolo. To by se konalo na začátku října.

16:30 - Volební účast v jižních provinciích pravděpodobně nebyla přes optimistická prohlášení kábulské pobočky OSN příliš vysoká.

Podle jednoho z volebních činitelů, který si nepřál být jmenován, byla pravděpodobně o 40 procent nižší než v předešlých prezidentských volbách roku 2004. To uškodí zejména Karzáímu, který potřebuje podporu zdejších Paštunů k tomu, aby vyhrál již v prvním kole.

Foto: Reuters

16:00 - Afghánistán sčítá hlasy, volební místnosti jsou již zavřené. Teprve nyní začaly úřady  informovat o útocích Talibanu. Podle současného prezidenta Hamída Karzáího jich bylo 73 v celkem patnácti provinciích. Vláda novinářům dekretem před volbami přikázala, aby o násilnostech ve volební den neinformovali.

Média příkaz podle agentury Reuters všeobecně ignorovala, ale nebylo jim nic platné. Úřady jim totiž přestaly poskytovat informace, a tak se teprve po skončení voleb svět dozvídá, že nebyly tak poklidné, jak se během dne usuzovalo.

Podle zatím dostupných informací však nedošlo k žádným útokům většího rozsahu a hlasování si vyžádalo pouze několik mrtvých. Mezi nimi i dítě, které zemřelo po dopadu rakety v hlavním městě provincie Hílmand Laškargáhu.

14:50 - Podle afghánských zástupců OSN se zdá, že účast v prezidentských volbách bude vysoká. 

Velké procento voličů, včetně žen, se údajně dostavilo k urnám na severu a východě země. Poté, co se ukázalo, že útoky Talibanu nejsou tak časté, jak se očekávalo, začali volit i lidé na neklidném jihu.

"Přes některé útoky brzy ráno voliči ukazují odhodlání se voleb zúčastnit," prohlásil mluvčí kábulské pobočky OSN Alim Siddik. "Během odpoledne jsme viděli méně útoků, byli jsme svědky toho, jak se situace uklidnila."

Volební místnosti měly být původně uzavřeny v 16:00 místního času (13:30 SELČ), úřady je však nakonec nechaly otevřené o hodinu déle.

13:45 - Afghánská policie propustila japonského novináře, kterého zadržovala od časných ranních hodin. Podle úřadů byl Kodžiro Nobuhiro zatčen o půl druhé ráno místního času, když se procházel po kábulských ulicích. Mluvčí japonského ministerstva zahraničí však prohlásil, že byl zatčen přímo ve svém hotelu.

Afghánská vláda vydala v úterý dva dekrety týkající se práce novinářů během voleb. Jeden z nich nařizuje, aby domácí i zahraniční média nepřinášela zprávy o případných útocích. Druhý znemožňuje novinářům se v místech útoků pohybovat. Média však dle Reuters nařízení všeobecně ignorují.

12:45 - Podle agentury Reuters Afghánci volí s pocity úzkosti kvůli možným útokům, ale také hrdosti, že se podařilo volby uspořádat.

„Jsem velice dojatý, protože nyní máme demokracii, což znamená, že sem (do volební místnosti) mohou přijít i ženy a zvolit kohokoliv se jim zachce," řekl Reuters v jedné z volebních místností na západě Kábulu muž jménem Ahdía, který učí na zdejší škole.

12:00 - Nejméně šest volebních místností bylo napadeno v provincii Lógar, kde mají základnu čeští vojáci a nachází se tu český rekonstrukční tým. Podle předsedy místní provinční rady Abdula Hakíma Sulajmankíla se lidé při útocích nejprve rozprchli, ale později se opět vydali volit.

11:15 - Nesmyvatelný afghánský inkoust je prý smyvatelný. Tvrdí to jeden z prezidentských kandidátů Ramazan Bašardost, který to prý vyzkoušel sám na sobě. Nyní požaduje, aby byly volby okamžitě zastaveny. Už podal formální stížnost.

Podle katarské televize Al-Džazíra si smyli inkoust, který má zůstat na prstě nejméně 14 dní, voliči v nejméně třech volebních místnostech.

10:30 - Taliban útočil i na severu země, který je obecně považován za stabilnější. V provincii Baghlán ozbrojenci zastřelili oblastního policejního velitele. Přestřelka na policejní stanici údajně pokračuje.

Bomba vybuchla také v severní provincii Takhár. Nikdo nebyl při tomto útoku zraněn. Napadeny byly rovněž volební místnosti v provincii Chóst. Další bomba explodovala u silnice v provincii Hílmand.

10:05 - Mezi prvními voliči byl Hamíd Karzáí. Stalo se tak v blízkosti prezidentského paláce v Kábulu. Hlavní město hlásí nepokoje. Střetla se tam policie se dvěma sebevražednými atentátníky.

Podle Karzáího by bylo „v zájmu národa", aby proběhlo jen jedno kolo. I kvůli kritické bezpečnostní situaci během volebního dne. Taliban ve středu prohlásil, že Kábul infiltrovalo 20 sebevražedných atentátníků.

09:40 - Agentura Reuters hlásí sporadické raketové útoky na volební místnosti. Místní zástupci OSN si však pochvalují, že většina ze 6 500 volebních místnosti mohla být otevřena. K útokům došlo zejména na jihu a východě země, kde je Taliban silný.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

Další zprávy