Aerolinky, jimž se zřítil tupolev, přišly o licenci

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 7. 2011 14:11
Přepravce prý porušil předpisy, tragédii u Petrozavodsku nepřežilo 47 lidí
Ukazatel informuje, kudy na petrozavodské letiště. Snímek z místa neštěstí.
Ukazatel informuje, kudy na petrozavodské letiště. Snímek z místa neštěstí. | Foto: Reuters

Moskva - Stroje aerolinek RusAir nesmějí až do odvolání vzlétnout.

Ruské úřady soukromému přepravci kvůli červnovému pádu jeho tupolevu, při němž zemřelo 47 lidí, dočasně odebraly licenci.

"Vzhledem k zjištěnému porušení bezpečnostních předpisů byla společnosti pozastavena licence," řekl bez dalších podrobností agentuře RIA Novosti mluvčí Federální agentury pro bezpečnost letového provozu Sergej Izvolsky.

Za pád letounu nejspíš mohl pilot, který - podobně jako polští piloti u Smolensku - nedbal na výzvu letištní věže, a i přes mizernou viditelnost se v husté mlze pokoušel na letišti v Petrozavodsku přistát.

Těsně před přistáním ale ztratil orientaci a pokusil se o nouzové přistání na dálnici, která se táhne kilometr od letiště. Manévr se ale nepovedl. Letoun se při přistání rozlomil a začal hořet. Přežilo pouze sedm lidí.

K neštěstí došlo 21. června. Tupolev Tu-134 byl s dvaapadesáti lidmi na palubě na cestě z Moskvy do hlavního města Karélie Petrozavodsku.

RusAir operuje převážně v Rusku, vypravuje ale i charterové lety do Evropy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy