Abbás volá po míru. Inzeráty v izraelských denících

Roman Gazdík
21. 11. 2008 12:20
Odstupující izraelský premiér Olmert iniciativu vítá
Palestinský prezident Mahmúd Abbás
Palestinský prezident Mahmúd Abbás | Foto: Reuters

Tel Aviv - Podle plánů administrativy amerického prezidenta George Bushe měly být v současné době dolaďovány závěrečné detaily mírové smlouvy mezi Palestinci a Izraelem. Realita však dala za pravdu skeptikům.

Vláda palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, která v jednáních tahá za kratší konec, si tak zaplatila celostránkovou reklamu na mírový proces ve čtyřech největších izraelských denících.

Pozice palestinské strany je oslabená nejen kvůli tomu, že vyjednává s regionální velmocí Izraelem, ale i díky pokračující vnitropalestinské roztržce mezi Fatahem ovládajícím Západní břeh a Hamásem panujícím v Gaze.

Komplikovaná situace je i na izraelské politické scéně.

Pozdní holubice Olmert

Premiér Ehud Olmert se sice změnil z dravce v holubici, stalo se to ale charakteristicky až v ve chvíli, kdy oznámil odchod z funkce a šéfování strany Kadima převzala Cipi Livniová.

Míč je teď na izraelské straně, domnívají se Palestinci
Míč je teď na izraelské straně, domnívají se Palestinci | Foto: Reuters

Olmert se nyní vyslovil pro rozdělení Jeruzaléma a návrat Izraele k hranicím z roku 1967 za předpokladu, že budou zohledněny „nutné změny, k nimž mezitím došlo".

Jeho výroky však Livniová, která má vyjednávání s Palestinci na starosti, odmítla.

Pravděpodobně i s vědomím únorových voleb, ve kterých by podle průzkumů jasně zvítězil pravicový Likud Benjamina Netanjahu, jenž ostře vystupuje proti ústupkům Palestincům.

Inzerátem proti pravici?

A ve volbách pravděpodobně získají i ostatní pravicové strany Šas a Jisra'el Bejtejnu. Naopak tradiční vůdce levice, Strana práce, zřejmě hodně ztratí ve prospěch sociálních demokratů z Merecu.

Nástupem pravice mohou být další mírové rozhovory ohroženy, a palestinská vláda se tak rozhodla lobbovat u běžných Izraelců a poprvé v historii si zaplatila celostránkový inzerát v předních izraelských denících: Jediot Achronot, Maariv, Haaretz a Jerusalem Post.

Arabská mírová iniciativa:

Arabské a muslimské státy normalizují vztahy s Izraelem a podepíší s ním mírové dohody.

Izrael se za to stáhne do svých hranic z roku 1967, tedy z okupovaných Golanských výšin a Západního břehu Jordánu. Uzná na těchto územích Palestinský stát s Východním Jeruzalémem jako hlavním městem.

„Spravedlivě" také vyřeší otázku palestinských uprchlíků, a to v souladu s rezolucí OSN číslo 194.

Cílem je představit či připomenout občanům Izraele tzv. Arabskou mírovou iniciativu z roku 2002, která navrhuje mír a uznání Izraele arabskými státy výměnou za stažení z území okupovaných od roku 1967 a uznání Palestinského státu s Východním Jeruzalémem jako jeho hlavním městem.

Arabská mírová iniciativa

„Padesát sedm arabských a islámských zemí ustaví diplomatické a normální vztahy s Izraelem výměnou za plnou mírovou dohodu a konec okupace," stojí v inzerátu.

Podle poradce prezidenta Abbáse Jásira Abda Rabú je cílem správně informovat Izraelce o arabském plánu, který byl „dezinterpretován extrémní izraelskou pravicí jako arabské spiknutí proti Izraeli a jeho budoucnosti".

Olmert gesto palestinské vlády přivítal.

„Vidíme tuto iniciativu jako důležitý krok kupředu. Liga arabských států volá po uznání Izraele a po míru s Izraelem," prohlásil dle deníku Jerusalem Post premiérův mluvčí Mark Regev. „Jsme ochotni podstoupit otevřený dialog se všemi našimi arabskými sousedy na základě Arabské mírové iniciativy."

Livniová se však na věc dívá jinak.

Podle čtvrtečního vyjádření nynější ministryně zahraničí jsou požadavky představené v arabském plánu „nekompatibilní" s izraelským postojem.

V současnosti mají z Ligy arabských států plné diplomatické styky s Izraelem pouze Egypt, Jordánsko a Mauritánie.

 

Právě se děje

Další zprávy