A pak jste Bílý dům vypálili, dobíral si Obama Camerona

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
14. 3. 2012 18:13
Státníci naráželi na 200 let starý žhářský útok armády Jejího Veličenstva
Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama si během oficiální návštěvy dobíral britského premiéra Davida Camerona kvůli zhruba 200 let starému podpálení Bílého domu armádou Jejího Veličenstva.

Incident, při němž v roce 1814 zcela shořel interiér a ohořel vnějšek sídla amerických prezidentů, mu připomenul během slavnostního uvítání před jejich schůzkou v Bílém domě.

"Uplynulo už skoro 200 let od okamžiku, kdy Britové přišli do Bílého domu za poněkud jiných okolností. A zanechali tu silný dojem. Opravdu to tu rozsvítili. Ale vyrovnali jsme se s tím," řekl americký prezident. Jak připomenul týdeník Politico, navázal tak na úterní poznámku svého mluvčího Jaye Carneyho, podle něhož Spojené státy už Britům útok téměř odpustily.

Cameron odpověděl Obamovi ve stejném duchu. "Při pomyšlení, že se to tu moji předci před 200 lety pokusili spálit, jsem trochu v rozpacích. Tentokrát si to tu ale o něco lépe bráníte," řekl.

Sídlo amerických prezidentů vypálily spolu s mnoha dalšími veřejnými budovami ve Washingtonu britské síly pod vedením generála Roberta Rosse. Občas se má za to, že budova díky požáru získala své jméno, protože vnější zdi při opravě získaly bílý nátěr. První zmínka o "bílém domu" ale pochází už z roku 1811.

Cameron je na dvoudenní návštěvě USA. I když britský premiér není oficiálně hlavou státu, Obama mu jako nejbližšímu spojenci své země připravil program odpovídající takové návštěvě, včetně slavnostní večeře v Bílém domě.

Ještě předtím ho ale v úterý večer vzal na palubě prezidentského letadla Air Force One do Daytonu. V místní aréně přihlíželi z míst blízko palubovky na utkání v basketbalu, který je Obamovým oblíbeným sportem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy