Lovci letadel obklopili kvůli Air Force One Ruzyni

Hana Pecinová
8. 4. 2010 17:00
Na fotografii letadla prezidenta Baracka Obamy čekali i hodiny

Praha - Přílet amerického prezidentského letadla Air Force One je pro "lovce letadel" neboli letecké spottery pokaždé svátkem. I dnes ráno se na poli u Kněževsi severně od ruzyňského letiště takových fotografů sešla téměř stovka.

Cestu na pole u dráhy číslo 24, kde měl Air Force One po deváté hodině přistát, není těžké najít. Stačí jen sledovat hloučky lidí, kteří se s taškami přes rameno trousí na místo už od časného rána.

U brány do areálu střeží cestu dva policisté, podél plotu letiště jich stojí zhruba desítka. Nikoho nesmí pustit blíž než tři metry. "Jdete se podívat? Tak vaše občanské průkazy, prosím," vítá příchozí policistka.

"Jsme tu od rána, takže jsme zkontrolovali každého, kdo sem přišel," odpovídá na otázku, zda je možné zaznamenat všechny spottery. Mezitím prý kvůli bezpečnosti zapisuje údaje z občanky do seznamu.

Spotteři jsou nekonflitní

Její kolega, který hlídá u plotu, ale tvrdí něco jiného. Na letišti střeží bezpečnost už od včerejšího odpoledne, jen se střídá s dalšími policisty na různých místech.

"Všechny fotografy uhlídat samozřejmě nedokážeme, chodí i z druhé strany - tam, co jsou keře," říká s tím, že se spottery policie zatím žádné konflikty neměla. Jen loni při příletu Obamy byli někteří fotografové trochu agresivní.

"Nedokázali pochopit, že blíž než na tři metry je už k plotu pustit nesmíme. Ale nakonec to pochopili," dodal.

Láska k letadlům už od dětství

Mezi stovkou milovníků letadel je i pan Mirek z Chomutova. Letadla fotí už několik let a jezdí na letiště pokaždé, když má přilétnout letadlo, jehož fotku ještě ve sbírce nemá.

"Přivedlo mě k tomu skládání modelů letadel, to jsem dělal už odmala. Chodím do práce, ale kvůli focení si beru volno," říká.

Na stejném místě jako dnes chtěl fotit Air Force One už loni, letadlo tehdy ale přistálo na druhém konci dráhy a hned zabočilo na staré ruzyňské letiště, kde oficiální státní návštěvy většinou vystupují. Takže z fotografování nebylo nic.

Policie nehlídá dobře

Mirek tu byl i včera při příletu ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Jen prý nechápe, proč ho policisté nemohou pustit blíž k plotu. Bezpečnostní opatření jsou podle něj moc tvrdá.

"Vždyť je Obama jen obyčejný člověk. Nehledě na to, že jsem se včera dostal do prostoru pro profesionální fotografy. Ležely tam pro ně na zemi kartičky. Tak jsem si jednu z nich připnul a dostal se v klidu mezi ně. Nikdo mě nekontroloval, když jsem měl na sobě visačku," tvrdí.

Díky tomu prý viděl na vlastní oči i ruského prezidenta. "Netušil jsem, že je tak malý. Byl ostatním asi tak po ramena," dodává.

Holky ke spotteringu netíhnou

Vyfotit si Air Force One dorazil i student Jakub z Prahy. Mezi spottery je nováčkem, letadla fotí zhruba tři roky. Na rozdíl od Mirka tu zatím nikoho ze spotterů nezná. Občas s ním chodí jeho kamarádi, dnes jim ale jejich rodiče omluvenky do školy nenapsali.

"Odmala skládám modely letadel. Letadla mě lákají, protože jsou něčím neobvyklým. Na auto si můžete kdykoli sáhnout, ale na letadlo se to tak lehce nedá," vysvětluje svou zálibu.

Nad tím, že tu jsou samí muži a jen několik žen, které ale většinou tvoří pouze doprovod fotografům, se Jakub nijak nepozastavuje. "Holky k tomu zkrátka tolik netíhnou," míní.

Air Force One na obzoru

Po deváté hodině pan Mirek upozorňuje na skupinku spotterů na vyvýšeném místě. "Ti jsou skoro jako profesionálové. Mají vysílačku napíchnutou na řídící věž, takže přesně vědí, kde letadlo právě je a kdy a kde přesně přistane," prozrazuje.

A opravdu, za několik minut skupinka zneklidní a začne se rozhlížet po obloze. Nad Kněževsí se právě objevil ostře sledovaný letoun.

"Teď udělá oblouk a pak přistane tady v tom dolíku," ukazuje Mirek na místo před námi. "Poté pojede až k tomu vyvýšení, otočí to a bude rolovat na staré letiště," vysvětluje.

Ve čtvrt na deset Air Force One přistává, fotoaparáty všech přítomných cvakají a kamery natáčejí. Po několika sekundách je po všem.

"Tak hotovo. Teď si ho ještě dojedu vyfotit na Starou Ruzyň zblízka," usmívá se Mirek a odchází ke svému zaparkovanému autu. Několikavteřinová show, na kterou někteří čekali i více než dvě hodiny, končí.

 

Právě se děje

Další zprávy