Kalousek představil knihu o duchovních pronásledovaných nacisty. Nemáme právo zapomenout, řekl

Kateřina Chládková
20. 7. 2017 22:01
Svatováclavský seznam, který čítá 471 jmen a vznikal tři roky, četli dobrovolníci při významných událostech jako připomínku obětí nacismu. Teď tento seznam doplněný o několik vět popisujících osud katolických duchovních vychází knižně s předmluvou Miroslava Kalouska. Výtisky poputují do rukou českých farářů.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Po tříletém sestavování seznamu katolických kněží, kteří se stali oběťmi nacistického režimu za druhé světové války, vychází kniha Naši pastýři 1938-1945 popisující jejich osudy. Projekt inicioval spolu se skupinou dobrovolníků Miroslav Kalousek, který ke knize napsal předmluvu a na vlastní náklady ji vydal.

Popudem ke vzniku tzv. svatováclavského seznamu byly podle Kalouska ostudné výroky některých poslanců, kteří prohlašovali, že klérus za války spolupracoval s nacisty.

"Žádná profesní skupina nebyla tak zdecimována nacistickým režimem jako právě katoličtí duchovní. Každý ten případ je zajímavý a naprosto mimořádný. Byli to úplně obyčejní lidé, kteří sloužili a najednou se dostali do mezní situace, ve které ale neselhali. Zůstali rovní, sloužili lidem a jejich touze po svobodě. I za cenu, že je to stálo život. Myslím, že nemáme právo na nikoho takového zapomenout. Proto je připomínáme," řekl pro Aktuálně.cz Kalousek.

První část knihy tvoří seznam 471 duchovních, kteří byli za války popraveni, zastřeleni, zemřeli v koncentračních táborech, nebo byli totálně nasazeni. "Zajímavé je, že vysoké procento tvoří kněží pocházející ze Sudet," doplnil Kalousek.

Tento seznam vznikal tři roky a pracovaly na něm desítky dobrovolníků. Ve druhé části knihy čtenáři najdou překlad textu amerického jezuity Donalda Crosbyho, který popisuje osudy amerických vojenských kaplanů za druhé světové války. "Zdálo se nám vhodné přiložit tento text jako prezentaci toho, co byli schopni pro své kamarády a bližní kaplani v armádě našich spojenců," zdůvodnil šéf TOP 09.

Kniha Naši pastýři 1938-1945 je první publikací, která v Česku vyšla a zabývá se osudy kněžích za druhé světové války. Vydání autoři načasovali na 75. výročí úmrtí dvou významných osobností ze seznamu - Metoděje Kubáně, vojenského kaplana, který zahynul v březnu 1942 v Dachau, a otce Josefa Štemberka, lidického faráře, který odmítl milost a nechal se zastřelit spolu se svými farníky.

Pokud se podaří sehnat dostatek financí, mohla by podle Kalouska vyjít na příští sté výročí samostatného Československa rozšířená verze doplněná o fotografie, které se k tématu podařilo nasbírat. Zároveň by kniha mohla vyjít i pro veřejnost.

Zatím ji Kalousek hodlá rozeslat všem českým katolickým farářům. "Chci, aby to měli v ruce jako fakta, až zas nějaký bolševik bude říkat, že klérus za války spolupracoval s nacisty. Aby mu řekli, jak to bylo doopravdy. Je to pokus o malou splátku velkého dluhu, který máme vůči těmto hrdinům," uzavřel Kalousek.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy