Vesmír voní jako mandlový koláč

pev, Reuters, ČTK
29. 9. 2006 16:45
Moskva - Udržovat hygienu ve vesmíru je problém, tvrdí první vesmírná turistka do svého internetového deníku. Uvnitř: GALERIE

Američanka s íránským původem Anousheh Ansariová strávila ve vesmíru deset dní. V kazašských stepích ji přivítali jablkem a květinami.

V záři vycházejícího slunce se snesl v pátečních ranních hodinách na kazašskou step modul ruské rakety Sojuz. Na jeho palubě byla kromě ruského kosmonauta Pavla Vinogradova a amerického astronauta Jeffa Wiliamse i žena narozená v Íránu, první vesmírná turistka Anouresh Ansariová.

Kabina Sojuzu dopadla do kazašské stepi.
Kabina Sojuzu dopadla do kazašské stepi. | Foto: čtk

Posádka ztlumila přistání velkým oranžovo-bílým padákem a pomocnými tryskami. Na místo dopadu 80 kilometrů od města Arkalyk po chvíli dorazily automobily speciálního týmu ruského vesmírného programu. Lidé z týmu otevřeli z průletu atmosférou ohořelý poklop a přemístili vysílené kosmonauty na sklápěcí křesla.

Mise, která měla za cíl dopravit na orbitální stanici ISS ruského kosmonauta Michaila Ťurina a amerického astronauta Michaela Lopeze-Alegriaze, definitivně skončila.

Přivítání jablkem a květinami

Svou ženu přivítal hned po přistání její manžel Hamid. Přinesl jí kyticí rudých růží. Na první pohled vyčerpaná, ale přesto šťastná vesmírná turistka mávala a rozdávala úsměvy na všechny strany. Na otázku, jak se cítila, odpověděla rusky "dobře".

"Dostali mě domů živou a zdravou. Byla to úžasná zkušenost," řekla Ansariová z křesla novinářům.

Čtyřicetiletá podnikatelka žijící v americkém Dallasu zaplatila za svůj desetidenní "výlet" na orbitu ruské vesmírné agentuře Roskosmos stejnou částku jako předchozí vesmírní turisté, tedy 20 milionů dolarů (440 milionů korun).

Američanku pohostili Kazaši tradičním způsobem.
Američanku pohostili Kazaši tradičním způsobem. | Foto: čtk

Na ISS se zapojila do experimentů pro Evropskou vesmírnou agenturu (ESA) týkajících se vlivu stavu beztíže na lidský organismus. Její působení na stanici ocenil i kapitán Vinogradov: "Odvedla dobrou práci, byla jedním z týmu," řekl po přistání kosmonaut.

  • PŘEČTĚTE SI: Sojuz přistál u kosmické stanice

Tříčlenná posádka byla po úspěšném přistání tradičně pohoštěna jablky. Po první lékařské prohlídce byli kosmonauti dopraveni vrtulníkem na kazašskou leteckou základnu, odkud budou pokračovat do Hvězdného městečka nedaleko Moskvy.

"Byla to moje životní jízda," komentoval Williams svůj šestiměsíční pobyt na ISS.

Mytí vlasů v bublině vody

"Musím přiznat, že udržovat řádnou hygienu ve vesmíru je značně problematické," napsala Ansariová do svého internetového deníku, do kterého přispívala po celou dobu svého pobytu ve vesmíru.

Na palubě ISS zkoumala na Ansariové Evropská vesmírná agentura vliv stavu beztíže na lidský organismus.
Na palubě ISS zkoumala na Ansariové Evropská vesmírná agentura vliv stavu beztíže na lidský organismus. | Foto: Aktuálně.cz

Zatímco pro ženu na Zemi je umytí vlasů rutinní záležitostí, Ansariová musela pro čisté vlasy vynaložit nemalé úsilí a schopnost tělesné koordinace.

Po otevření sáčku s vodou musela vytvořit okolo své hlavy velkou vodní bublinu, vydrbat hlavu suchým šamponem a po celou dobu dávat pozor, aby neopatrným pohybem bublina nepraskla a kapky vody se nerozletěly do všech stran.

Ve stavu beztíže prý dlouho bojovala zejména s faktem, že se předměty neustále rozlétaly do prostoru.

"Díky Bohu za vynález suchého zipu," prohlásila na adresu neocenitelného pomocníka. Ne vše se jí ale podařilo udržet, a tak se prý po ISS potulují některé její osobní věci, například lesk na rty.

Uvnitř stanice mohla vesmírná turistka posoudit, jak "voní" vesmír. "Je to zvláštní, asi jako pečený mandlový koláč," uvažovala Ansariová ve svém deníku.

Ansari by se na oběžnou dráhu ráda vrátila

Raketa Sojuz dopravila vesmírnou turistku na desetidenní orbitální dovolenou.
Raketa Sojuz dopravila vesmírnou turistku na desetidenní orbitální dovolenou. | Foto: ESA

Před Ansariovou zakusili na orbitální stanici stav beztíže zatím jen tři vesmírní turisté: Dennis Tito (2001), Mark Shuttleworth (2002) a Greg Olsen (2005). Raketa Sojuz, která vynesla "ke hvězdám" americkou miliardářku, odstartovala 18. září z ruského kosmodromu Bajkonur v kazašských stepích. 

"Prožila jsem úžasných deset dnů. Doufám, že budu mít v blízké budoucnosti možnost si podobnou cestu ještě jednou zopakovat," řekla Ansariová po rozloučení s kosmonauty, kteří zůstali na palubě ISS, tři a půl hodiny před tím, než se modul dostal na zemský povrch. Modul se od stanice oddělil krátce před čtvrteční půlnocí.

Na vesmírné stanici zůstal Rus Michail Ťurin, Němec Thomas Reiter a Američan Michael Lopez-Alegria, který na ISS přibyl společně s Ansari. Ťrin a Lopez-Algeria zůstanou na orbitě ještě šest měsíců, Reiter se podle plánu vrátí na Zemi už prosinci.

 

Právě se děje

Další zprávy