reklama
 
 

V Británii zemřel český hudební skladatel Antonín Tučapský

10. 9. 2014 20:50
Pracoval na prestižní škole Trinity College of Music v Londýně, kde byl profesorem hudební teorie. Příležitostně působil i jako dirigent významných pěveckých sborů.

Londýn/Praha - Ve Velké Británii zemřel ve věku 86 let český hudební skladatel, dirigent a pedagog Antonín Tučapský. Potvrdil to spolupracovník Českého rozhlasu v Británii Milan Kocourek. Tučapský zemřel v úterý, podlehl infarktu v nemocnici v jihoanglickém Frimley.

Tučapský se narodil v roce 1928 ve Vyškově. Studoval hudební výchovu na Masarykově univerzitě a dirigování na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. V 60. letech byl sbormistrem Dětského sboru Československého rozhlasu v Ostravě a vedoucím Pěveckého sdružení moravských učitelů, v 70. letech ale v oboru dál pracovat nemohl a živil se jako dělník.

V roce 1973 Tučapský odešel do Velké Británie. Pracoval na prestižní škole Trinity College of Music v Londýně, kde byl profesorem hudební teorie. Příležitostně působil i jako dirigent významných pěveckých sborů, například londýnského filharmonického sboru (Philharmonia Chorus) a sboru London Chorale.

Po revoluci obnovil Tučapský styky s rodištěm a začal spolupracovat s Vyškovským smíšeným pěveckým sborem. Vedle dirigentské práce proslul jako autor vokálních skladeb a zasloužil se o propagaci současné české vokální hudby ve světě. Je rovněž autorem desítek velkých orchestrálních, komorních a instrumentálních kompozic.

V roce 2012 získal od českého ministerstva zahraničí cenu Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky. Byl také členem britské Královské hudební akademie.

autor: ČTK | 10. 9. 2014 20:50

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama