Splátkové prodeje táhly. Firmy hlásí rekordy

alt
4. 2. 2008 15:40
Firmy loni půjčily skoro 20 miliard
Foto: CCS

Praha - Poptávka po spotřebitelských úvěrech nepolevuje: firma Home Credit vloni v Česku půjčila 8,3 miliardy korun, konkurenční Cetelem dokonce téměř 11,4 miliardy.

Pro obě firmy je to dosud nejlepší výsledek na tuzemském trhu. Cetelem si polepšil o 27 procent, Home Credit o 17 procent. největší splátková společnost, GE Money Multiservis, zatím výsledky nezveřejnila.

Podle údajů Home Creditu si Češi půjčují stále větší částky: průměrný splátkový úvěr firmy vzrostl o tisícikorunu na 11 600 korun. Nejvíce ale vloni rostly hotovostní půjčky - o 12 tisíc na necelých 34 500 korun.

Kreditní kartou klienti platili v průměru necelých 2700 korun. "To potvrzuje, že kreditní karty jsou používány i pro běžné, drobnější nákupy," doplnila mluvčí Home Credit Olga Mužíková.

Předvánoční nákupní horečka začala loni dříve, největší poptávka po úvěrech tak byla v listopadu. Vedle tradičních nákupů, jako je spotřební elektronika a počítače, si ale Češi více půjčovali i na dovolené u Home Creditu meziročně o dvě třetiny. O 150 procent vzrostly nákupy po internetu.

Největší zájem o úvěry byl v Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji, naopak v Praze je poptávka nejmenší.

Home Credit patří do skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera, která expandovala i do východní Evropy a Střední Asie. Na těchto trzích v roce 2006 poskytla úvěry za 2,7 miliardy dolarů.

Cetelem je zase součástí francouzské bankovní skupiny BNP Paribas.

Čtěte více:

 

Právě se děje

před 21 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy