Hypotéky u stavebních spořitelen dnes podražily

Red eko
1. 2. 2008 0:00
Rostoucí úroky dopadají jen na překlenovací úvěry

Praha - Kdo v únoru zavítá s žádostí o hypoteční úvěr do stavební spořitelny, bude si muset v řadě případů připlatit. Dnešním dnem zdražuje některé varianty hypotečních úvěrů druhá a třetí největší stavební spořitelna, lídr trhu stavebního spoření zvedá sazby hypoték za dva týdny.

Zdražení od dnešního dne

Dvojka trhu - Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) - dnes zvyšuje úročení u půjčky HYPO TREND, která má parametry hypotečního úvěru (půjčka zajištěná zástavním právem k nemovitosti). Varianta s fixací úrokové sazby na dobu tří let zdražuje z 4,65 na 4,95 procenta. Spořitelna mírně zdražuje i druhou variantu půjčky, kde je fixace úrokové sazby na celou dobu trvání úvěru. Nová výše úročení této varianty hypotéky činí 5,95 procenta. Do konce března 2008 noví klienti získají malou kompenzaci v podobě prominutí poplatku za uzavření úvěrové smlouvy.

Překlenovací úvěry ze stavebního spoření hypotečního typu dnešním dnem zdražila také Modrá pyramida. Minimální sazba u Hypoúvěru se zvyšuje z 4,39 na 4,69 procenta. Sazba pro nové klienty (klienti, kteří nemají nic naspořeno) a půjčku čerpají na nově uzavřenou smlouvu vzrostla z 4,69 na 4,99 procenta ročně. Současně Modrá pyramida některé jiné překlenovací úvěry i zlevnila. Příkladem je překlenovací úvěr bez zajištění, kde původní sazba 6,9 poklesla na 6,39 procenta ročně.

Lídr zdražuje za dva týdny

Ke zdražení hypotečních úvěrů přistupuje také největší - Českomoravská stavební spořitelna. Od 15. února zvyšuje sazby u překlenovací půjčky Topkredit Plus s fixací úroků na celou dobu trvání této půjčky. Nejvyšší úrok je zde dosud 4,7 procenta, za dva týdny bude maximum činit 5,3 procenta ročně. Naopak nejlevnější varianta půjčky Topkredit Plus (4,1 procenta) zůstane zachována.

Zdražují jen překlenovací úvěry

Jestliže stavební spořitelny zdražují své úvěry, jedná se jen o překlenovací půjčky. Řádných úvěrů, které jsou pevně dané, se zdražování v podstatě netýká. Podle zákona o stavebním spoření totiž nemůže být úroková sazba řádné půjčky vyšší o více než tři procentní body oproti úroku na účtu klienta v době spoření.

Foto: Aktuálně.cz
Ptali jste se online:
Snižování sazeb hypoték? Tak za dva roky, říká expert

Většina tarifů stavebních spořitelen je nyní spojena s úrokem vkladů dvě procenta ročně. To znamená maximální úrok u řádného úvěru ve výši pěti procent.

Naopak nejlevnější řádný úvěr ze stavebního spoření je na trhu úročen třemi procenty. Nejedná se ale o "sazbu od", ale o pevný úrok, který mohou získat všichni klienti Modré pyramidy. Spořitelna nabízí takové úročení, i když vklady klientů zhodnocuje dvěma procenty ročně.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 1 hodinou

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy