Foto: Vzpomeňte si u růží. Komu dal svět v roce 2014 sbohem

Foto: Vzpomeňte si u růží. Komu dal svět v roce 2014 sbohem
3. 1. Saul Zaentz - Americký filmový producent oscarového snímku Miloše Formana Amadeus či Přelet nad kukaččím hnízdem zesnul ve věku 92 let na komplikace spojené s Alzheimerovou chorobou, kterou trpěl. Zaentzovým posledním producentským počinem byl Formanův snímek Goyovy přízraky. Podepsal se také pod film Anglický pacient režiséra Anthonyho Minghelliho, který byl rovněž oceněn oscarovou soškou.
5. 1. Eusébio (Na fotce vlevo Pelé a vpravo Eusébio před přátelským zápasem Brazílie - Portugalsko) - Legendární portugalský fotbalista, držitel Zlatého míče z roku 1965 a bronzový medailista z mistrovství světa v roce 1966 zemřel v jedenasedmdesáti letech na srdeční zástavu. Svými brankami pomohl Eusébio, přezdívaný Černá perla Mosambiku či Evropský Pelé, lisabonské Benfice k jedenácti mistrovským titulům, pěti výhrám v poháru a také triumfu v Poháru mistrů evropských zemí v roce 1962. Za národní tým nastřílel rodák z Mosambiku v 64 zápasech 41 gólů. Portugalská vláda po jeho smrti vyhlásila třídenní státní smutek, během kterého visely vlajky v celé zemi na půl žerdi.
6. 1. Karel Gut - Ve věku 86 let zesnul po delší nemoci bývalý hokejový reprezentant a uznávaný trenér Gut. Jako hráč a kapitán národního mužstva se zúčastnil tří zimních olympijských her a šesti světových šampionátů, z nichž má tři bronzové medaile. V roce 1955 byl vyhlášen nejlepším obráncem mistrovství světa. V reprezentaci sehrál 114 utkání, ve kterých zaznamenal čtyřiatřicet branek. Někdejší vynikající obránce je členem Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF), do které byl uveden v roce 1998, i Síně slávy českého hokeje, v níž se ocitl o deset let později.
Foto: Aktuálně.cz
Magdaléna Daňková Martina Křížová Magdaléna Daňková, Martina Křížová
Aktualizováno 3. 1. 2015 14:44
Lidé se naposledy loučili se spisovatelem Gabrielem Garcíou Márquezem, režisérkou Věrou Chytilovou či - tento pátek - s moderátorem Přemkem Podlahou.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy