Za požár Libušína nemůže závada, oheň mohl přijít zvenčí

ČTK ČTK
5. 3. 2014 13:36
Podle vyšetřovatelů může být za vznikem požáru úmysl nebo nedbalost.
Chata je ve správě Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
Chata je ve správě Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm | Foto: www.vmp.cz

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) - Pondělní požár chaty Libušín na Pustevnách na Vsetínsku s velkou pravděpodobností nezpůsobila technická závada.

Vyšetřovatelé dál pracují s verzí úmyslného nebo nedbalostního vzniku požáru a podle nových zjištění se oheň mohl rozšířit z vnější části objektu. Informoval o tom mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Vznik požáru z vnější strany objektu by mohlo potvrzovat také to, že požár nahlásila hasičům žena, která obývala vedlejší chatu.

"Měla okna směrem k Libušínu. Okamžitě, jak uviděla plameny, volala hasiče," řekl ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš. Vnitřní protipožární čidlo plameny údajně zaregistrovalo až o něco později. Muzeum Libušín, který je národní kulturní památkou, spravuje.

Hasiči ve středu předají požářiště muzeu. "Prvotní činnosti na místě dnes skončí," řekl Netopil. Vyšetřovatelé mají podle něj vše už zadokumentované. "Nyní se to bude vyhodnocovat," podotkl.

Policie podle krajské policejní mluvčí Jany Macalíkové stále čeká na výsledky expertiz. "Sbíráme další důkazy, které by mohly některou z variant potvrdit," řekla Macalíková.

Chata se zatím strhávat nebude

Požár chaty byl hasičům nahlášen v noci na pondělí pár minut po půlnoci. Oheň zachvátil především pravou část budovy, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu. Podle odhadů na objektu vznikla škoda za 80 milionů korun a právě kvůli vysoké škodě ho vyšetřují kriminalisté.

V úterý si požářiště poprvé prohlédl statik. "Ještě nedal konečný verdikt. Vypadá to, že velká část jídelny je poškozena. S odborníky jsme se však rozhodli ji zatím nestrhávat, poslouží k průzkumu vedoucímu k pořízení dokumentace. Zatím to zakryjeme a uchováme," uvedl Ondruš.

Muzeum společně se starosty okolních obcí a spolků v úterý deklarovalo snahu Libušín obnovit. Náklady by měla pokrýt zejména pojistka, byla také vyhlášena veřejná sbírka.

"Dnes ráno tam bylo již 18 tisíc korun. Vzedmula se velká vlna zájmu, chodí nám různé nabídky firem i jednotlivců," podotkl Ondruš. Například Rožnovský pivovar věnuje na obnovu chaty jednu korunu z každého prodaného piva.

Podle památkářů je škoda nevyčíslitelná

Výrazně poškozený objekt bude obnoven zřejmě formou vědecké rekonstrukce. Předměty, které půjdou zachránit, pracovníci muzea uschovají, jiné díky rozsáhlé dokumentaci, kterou mají k dispozici, vyrobí.

"Již nyní jsou konzervátoři na požářišti s hasiči, kteří odklízejí popel. Když najdou něco, co by šlo zachránit, tak to uloží a odvezou," uvedl ředitel muzea.

Chata patřila do souboru nejznámějších beskydských secesních lidových staveb, které se staly symbolem Pusteven. Památkáři hovoří o nevyčíslitelné kulturní škodě.

Objekt pojmenovaný po bájné kněžně Libuši byl otevřen v roce 1899. Interiér zdobily fresky a sgrafita s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům patřily tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy