Velitel dostal podmínku za podvod s autolékárničkami

ČTK ČTK
26. 11. 2012 15:38
Plášek připustil porušení armádních předpisů, trestný čin prý ale nespáchal
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Kroměříž - Okresní soud v Kroměříži v pondělí podruhé uložil bývalému veliteli Základny zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem Jiřímu Pláškovi rok vězení s dvouletým podmíněným odkladem za pochybení při nákupu autolékárniček pro armádu.

Stejný verdikt vynesl v dubnu, Plášek se ale odvolal a krajský soud vrátil věc do Kroměříže.

Podle obžaloby muž potvrdil převzetí celé objednávky, autolékárničky a defibrilátory byly ale dodány se zpožděním. Údajně tak ošidil stát o smluvní pokutu za prodlení 362 001 Kč. Rozsudek není pravomocný.

"Přisvojil si více pravomocí, než mu příslušelo. Armáda České republiky stojí na rozkazech, které by podřízení měli plnit. Tak se obžalovaný nechoval," uvedla soudkyně Hana Machalová. Rozsudek opět nenabyl právní moci.

Trestný čin jsem nespáchal, tvrdí Plíšek

Státní zástupce Pavel Pukovec, který požadoval pro Pláška i peněžitý trest a zákaz činnosti, se totiž odvolal do výroku o trestu, Plášek i proti vině. Rozsudek označil za justiční omyl. "Soudkyně se nepřenesla přes zášť a averzi k mojí osobě. Dokonce bych si dovolil říct, že i k celé armádě," řekl novinářům Plášek. Machalová jeho tvrzení odmítla. "Je to nesmysl," reagovala.

Plášek připustil porušení armádních předpisů, trestný čin prý ale nespáchal. "Necítím se být vinen v žádném z bodů, které soudkyně řekla," uvedl Plášek.

Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozilo šest měsíců až tři roky vězení, peněžitý trest i zákaz činnosti. Plášek tvrdil, že kdyby upozornil na nedostatky, zakázka by byla zrušena, do konce roku by se už nestihlo vypsat nové výběrové řízení a armáda by o vybavení přišla. Ministerstvo obrany vypsalo zakázku za 15 milionů Kč.

Její součástí byly i lékárničky, jimiž měla být auta vybavena podle nových předpisů platných od 1. ledna 2011. Materiál měl do 30. listopadu 2010 převzít na bystřické základně její velitel. Z celkem více než sta položek bylo dodáno vše až na lékárničky a defibrilátory.

Nedodané zboží za 9,8 milionu Kč však tvořilo dvě třetiny hodnoty zakázky. Celkem 5500 lékárniček do osobních aut, 3000 lékárniček do nákladních vozů a 30 defibrilátorů firma nepřivezla najednou, ale postupně. Poslední dodala loni 17. ledna, 48 dnů po termínu.

Podle obžaloby ale Plášek přesto podepsal předávací protokol a zahájil fiktivní reklamační řízení, čímž pozdější dodávku umožnil. Pražská firma Cheirón, jež byla dodavatelem zakázky, během trestního řízení smluvní pokutu uhradila. Podle Pláška tak nevznikla žádná škoda.

Trestní oznámení ve věci podala loni v červnu inspekce ministra obrany, která od ledna 2011 vyšetřuje i zadávání dalších zakázek na bystřické základně. Plášek o tom prý informace nemá. V čele základny stál od roku 1994, zproštěn funkce byl loni v lednu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy