Nadace a obce vyhlásily sbírku pro rodiny obětí rallye

ČTK ČTK
14. 11. 2012 13:27
Při sobotním závodu zemřely v Lopeníku čtyři dívky. Oběti pocházely z Lopeníku a Nivnice
Tragická nehoda vzala život čtyřem dívkám.
Tragická nehoda vzala život čtyřem dívkám. | Foto: ČTK

Zlín - Nadace Adra spolu se starosty obcí Lopeník, Bystřice pod Lopeníkem, Březová, Nivnice a města Uherský Brod na Uherskohradišťsku vyhlásila sbírku na pomoc rodinám obětí tragické nehody při rallye.

Při sobotním závodu zemřely v Lopeníku čtyři dívky. Oběti pocházely z Lopeníku a Nivnice. Sbírka potrvá měsíc, do 15. prosince, řekl ve středu Josef Koláček z nadace.

Adra pro tyto účely využila svou otevřenou sbírku, která je k dispozici při aktuálních neštěstích či katastrofách. "Představitelé obcí kontaktovali nadaci s žádostí o spolupráci. V souladu s platnou legislativou lze prostředky od veřejnosti vybírat pouze na povolenou veřejnou sbírku," uvedl Koláček a dodal, že povolení nové sbírky by trvalo několik dní.

Dary lidé nosí i přímo rodinám obětí

Vybrané peníze budou po dohodě s vedením obcí rozděleny mezi zasažené rodiny. "Nejde jen o finanční pomoc, chceme tímto také vyjádřit solidaritu rodinám obětí v jejich velmi těžké životní situaci," uvedl Koláček.

Lidé mohou peníze posílat na účet 9427 9427/0300, variabilní symbol je 880. Peníze však mohou lidé vložit například také do pokladničky na podatelně městského úřadu v Uherském Brodě.

Dary nosí lidé i přímo rodinám obětí. Jeden dárce již předal rodinám peníze na výdaje spojené se smutečními obřady. Pořadatelé rallye hodlají sbírkou oslovit i sponzory, jezdce a příznivce rallye. Pozůstalým organizátoři vyjádřili hlubokou soustrast a zaslali jim kondolenční dopisy.

Adra ve spolupráci s dalšími organizacemi nabídne rodinám obětí také psychosociální pomoc. "Nyní v době do pohřbu je to ještě velmi citlivé, pomoc nabídneme později, až opadne zájem a ti lidé najednou budou doma sedět u stolu sami. Navíc se blíží Vánoce," poznamenal Koláček.

Spolupracovnice Adry podle něj již pomáhá na střední škole v Uherském Brodě, kde studovaly tři zemřelé dívky. V příštím týdnu by měla pracovat i na základní škole, kam docházela čtvrtá oběť nehody. "Nabídli jsme pomoc i starostovi Lopeníku a pořadatelům, všichni se s tou událostí musí nějak vyrovnat," podotkl koordinátor Adry.

Sobotní nehoda v Lopeníku je nejtragičtější událostí, která se stala v posledních deseti letech při automobilových závodech v Česku. Závodní vůz přejel horizont a v rychlosti asi 150 kilometrů za hodinu vyjel doleva ze silnice do míst u domu, kde stály dívky. Nejdříve srazil dvě z nich, otřel se o betonový sloup a asi o 50 metrů dál u plotu zabíjel opět. Policie nehodu vyšetřuje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slávistická devatenáctka na Interu schytala čtyři góly

Fotbalistům Slavie do 19 let nevyšel vstup do Youth League, která je mládežnickou obdobou Ligy mistrů. Pražané v úvodním duelu skupiny v Miláně proti Interu zaostávali a favoritovi podlehli vysoko 0:4. Domácí dali dva góly z penalt a dvakrát se trefil Sebastiano Esposito.

Sedmnáctiletý útočník otevřel skóre v 29. minutě, kdy se obtočil kolem obránce a střelou mezi nohy překonal slávistického gólmana Surovčíka, který už v sedmé minutě nahradil zraněnou jedničku Sirotníka.

Inter soupeře jasně přestřílel a po změně stran přidal další tři branky. V 58. minutě Esposito s přehledem proměnil penaltu po zákroku Štětky a o 20 minut později se povedenou střelou zpoza vápna prosadil Oristanio. V 86. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Hošek a už v nastavení z dalšího pokutového kopou překonal Surovčíka Vergani.

V dalších zápasech skupiny se slávističtí mladíci stejně jako A-tým v Lize mistrů utkají s Dortmundem a Barcelonou. České maximum v Youth League drží Příbram, která v sezoně 2015/16 došla do osmifinále.

Aktualizováno před 1 hodinou
Další zprávy