Nadace a obce vyhlásily sbírku pro rodiny obětí rallye

ČTK ČTK
14. 11. 2012 13:27
Při sobotním závodu zemřely v Lopeníku čtyři dívky. Oběti pocházely z Lopeníku a Nivnice
Tragická nehoda vzala život čtyřem dívkám.
Tragická nehoda vzala život čtyřem dívkám. | Foto: ČTK

Zlín - Nadace Adra spolu se starosty obcí Lopeník, Bystřice pod Lopeníkem, Březová, Nivnice a města Uherský Brod na Uherskohradišťsku vyhlásila sbírku na pomoc rodinám obětí tragické nehody při rallye.

Při sobotním závodu zemřely v Lopeníku čtyři dívky. Oběti pocházely z Lopeníku a Nivnice. Sbírka potrvá měsíc, do 15. prosince, řekl ve středu Josef Koláček z nadace.

Adra pro tyto účely využila svou otevřenou sbírku, která je k dispozici při aktuálních neštěstích či katastrofách. "Představitelé obcí kontaktovali nadaci s žádostí o spolupráci. V souladu s platnou legislativou lze prostředky od veřejnosti vybírat pouze na povolenou veřejnou sbírku," uvedl Koláček a dodal, že povolení nové sbírky by trvalo několik dní.

Dary lidé nosí i přímo rodinám obětí

Vybrané peníze budou po dohodě s vedením obcí rozděleny mezi zasažené rodiny. "Nejde jen o finanční pomoc, chceme tímto také vyjádřit solidaritu rodinám obětí v jejich velmi těžké životní situaci," uvedl Koláček.

Lidé mohou peníze posílat na účet 9427 9427/0300, variabilní symbol je 880. Peníze však mohou lidé vložit například také do pokladničky na podatelně městského úřadu v Uherském Brodě.

Dary nosí lidé i přímo rodinám obětí. Jeden dárce již předal rodinám peníze na výdaje spojené se smutečními obřady. Pořadatelé rallye hodlají sbírkou oslovit i sponzory, jezdce a příznivce rallye. Pozůstalým organizátoři vyjádřili hlubokou soustrast a zaslali jim kondolenční dopisy.

Adra ve spolupráci s dalšími organizacemi nabídne rodinám obětí také psychosociální pomoc. "Nyní v době do pohřbu je to ještě velmi citlivé, pomoc nabídneme později, až opadne zájem a ti lidé najednou budou doma sedět u stolu sami. Navíc se blíží Vánoce," poznamenal Koláček.

Spolupracovnice Adry podle něj již pomáhá na střední škole v Uherském Brodě, kde studovaly tři zemřelé dívky. V příštím týdnu by měla pracovat i na základní škole, kam docházela čtvrtá oběť nehody. "Nabídli jsme pomoc i starostovi Lopeníku a pořadatelům, všichni se s tou událostí musí nějak vyrovnat," podotkl koordinátor Adry.

Sobotní nehoda v Lopeníku je nejtragičtější událostí, která se stala v posledních deseti letech při automobilových závodech v Česku. Závodní vůz přejel horizont a v rychlosti asi 150 kilometrů za hodinu vyjel doleva ze silnice do míst u domu, kde stály dívky. Nejdříve srazil dvě z nich, otřel se o betonový sloup a asi o 50 metrů dál u plotu zabíjel opět. Policie nehodu vyšetřuje.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy