Nadace a obce vyhlásily sbírku pro rodiny obětí rallye

ČTK ČTK
14. 11. 2012 13:27
Při sobotním závodu zemřely v Lopeníku čtyři dívky. Oběti pocházely z Lopeníku a Nivnice
Tragická nehoda vzala život čtyřem dívkám.
Tragická nehoda vzala život čtyřem dívkám. | Foto: ČTK

Zlín - Nadace Adra spolu se starosty obcí Lopeník, Bystřice pod Lopeníkem, Březová, Nivnice a města Uherský Brod na Uherskohradišťsku vyhlásila sbírku na pomoc rodinám obětí tragické nehody při rallye.

Při sobotním závodu zemřely v Lopeníku čtyři dívky. Oběti pocházely z Lopeníku a Nivnice. Sbírka potrvá měsíc, do 15. prosince, řekl ve středu Josef Koláček z nadace.

Adra pro tyto účely využila svou otevřenou sbírku, která je k dispozici při aktuálních neštěstích či katastrofách. "Představitelé obcí kontaktovali nadaci s žádostí o spolupráci. V souladu s platnou legislativou lze prostředky od veřejnosti vybírat pouze na povolenou veřejnou sbírku," uvedl Koláček a dodal, že povolení nové sbírky by trvalo několik dní.

Dary lidé nosí i přímo rodinám obětí

Vybrané peníze budou po dohodě s vedením obcí rozděleny mezi zasažené rodiny. "Nejde jen o finanční pomoc, chceme tímto také vyjádřit solidaritu rodinám obětí v jejich velmi těžké životní situaci," uvedl Koláček.

Lidé mohou peníze posílat na účet 9427 9427/0300, variabilní symbol je 880. Peníze však mohou lidé vložit například také do pokladničky na podatelně městského úřadu v Uherském Brodě.

Dary nosí lidé i přímo rodinám obětí. Jeden dárce již předal rodinám peníze na výdaje spojené se smutečními obřady. Pořadatelé rallye hodlají sbírkou oslovit i sponzory, jezdce a příznivce rallye. Pozůstalým organizátoři vyjádřili hlubokou soustrast a zaslali jim kondolenční dopisy.

Adra ve spolupráci s dalšími organizacemi nabídne rodinám obětí také psychosociální pomoc. "Nyní v době do pohřbu je to ještě velmi citlivé, pomoc nabídneme později, až opadne zájem a ti lidé najednou budou doma sedět u stolu sami. Navíc se blíží Vánoce," poznamenal Koláček.

Spolupracovnice Adry podle něj již pomáhá na střední škole v Uherském Brodě, kde studovaly tři zemřelé dívky. V příštím týdnu by měla pracovat i na základní škole, kam docházela čtvrtá oběť nehody. "Nabídli jsme pomoc i starostovi Lopeníku a pořadatelům, všichni se s tou událostí musí nějak vyrovnat," podotkl koordinátor Adry.

Sobotní nehoda v Lopeníku je nejtragičtější událostí, která se stala v posledních deseti letech při automobilových závodech v Česku. Závodní vůz přejel horizont a v rychlosti asi 150 kilometrů za hodinu vyjel doleva ze silnice do míst u domu, kde stály dívky. Nejdříve srazil dvě z nich, otřel se o betonový sloup a asi o 50 metrů dál u plotu zabíjel opět. Policie nehodu vyšetřuje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy