Lidé ve Zlíně udělali na protest proti komunistům srdce

ČTK ČTK
12. 7. 2013 15:01
Je nemorální, aby komunisté vládli z Baťova mrakodrapu, řekl organizátor setkání
"Je nemorální, aby komunisté vládli z Baťova mrakodrapu. Nejde o konkrétní jména, ale o princip," řekl organizátor setkání Tomáš Pasterný.
"Je nemorální, aby komunisté vládli z Baťova mrakodrapu. Nejde o konkrétní jména, ale o princip," řekl organizátor setkání Tomáš Pasterný. | Foto: Město Zlín

Zlín - Jednaosmdesát let od letecké havárie, při níž zemřel zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa, si v pátek připomnělo několik desítek lidí ve Zlíně.

Akce byla i protestem proti účasti komunistů ve vedení Zlínského kraje. Je nemorální, aby tito lidé vládli z Baťova mrakodrapu, řekl organizátor setkání Tomáš Pasterný.

Shromáždění nazvané Srdcem proti komunismu se konalo u památníku se sochami Tomáše a Jana Antonína Baťových proti budově bývalého baťovského areálu, ve které krajský úřad sídlí. Krajskou koalici tvoří ČSSD s komunisty a zemanovci.

"Je nemorální, aby komunisté vládli z Baťova mrakodrapu. Nejde o konkrétní jména, ale o princip," řekl Pasterný.

Jeho slova potvrdil také zástupce sdružení Repelent 21 Richard Vodička. Sdružení již připravilo řadu protestních akcí, zejména při zasedáních krajského zastupitelstva.

"Komunismus do 21. století nepatří. Obávám se, aby se nestal alternativou pro nespokojené lidi," řekl Vodička.

Souvislost mezi Baťou a svobodou zdůraznil náměstek zlínského primátora Aleš Dufek (TOP 09/STAN), podle kterého Baťa svobodě prospěl i tím, že dal lidem práci a příležitost.

"Zlín patřil k nejliberálnějším a nejsvobodomyslnějším městům v republice," podotkl Dufek.

V protestech chtějí pokračovat

Na shromáždění zaznělo ze záznamu několik vět Tomáše Bati, poté lidé vytvořili symbolické srdce kolem památníku, které bylo naznačeno také bílou páskou.

Akce byla podle Pasterného přínosná i v tom, že začala spolupráce aktivistů a menších politických stran, které chtějí v protestech proti komunistům v kraji pokračovat. "Navázali jsme kontakty, na dalších aktivitách budeme pracovat společně," řekl Pasterný.

Shromáždění se zúčastnili také zástupci Strany Zelených a Zlínského hnutí nezávislých.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy