Lidé ve Zlíně udělali na protest proti komunistům srdce

ČTK ČTK
12. 7. 2013 15:01
Je nemorální, aby komunisté vládli z Baťova mrakodrapu, řekl organizátor setkání
"Je nemorální, aby komunisté vládli z Baťova mrakodrapu. Nejde o konkrétní jména, ale o princip," řekl organizátor setkání Tomáš Pasterný.
"Je nemorální, aby komunisté vládli z Baťova mrakodrapu. Nejde o konkrétní jména, ale o princip," řekl organizátor setkání Tomáš Pasterný. | Foto: Město Zlín

Zlín - Jednaosmdesát let od letecké havárie, při níž zemřel zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa, si v pátek připomnělo několik desítek lidí ve Zlíně.

Akce byla i protestem proti účasti komunistů ve vedení Zlínského kraje. Je nemorální, aby tito lidé vládli z Baťova mrakodrapu, řekl organizátor setkání Tomáš Pasterný.

Shromáždění nazvané Srdcem proti komunismu se konalo u památníku se sochami Tomáše a Jana Antonína Baťových proti budově bývalého baťovského areálu, ve které krajský úřad sídlí. Krajskou koalici tvoří ČSSD s komunisty a zemanovci.

"Je nemorální, aby komunisté vládli z Baťova mrakodrapu. Nejde o konkrétní jména, ale o princip," řekl Pasterný.

Jeho slova potvrdil také zástupce sdružení Repelent 21 Richard Vodička. Sdružení již připravilo řadu protestních akcí, zejména při zasedáních krajského zastupitelstva.

"Komunismus do 21. století nepatří. Obávám se, aby se nestal alternativou pro nespokojené lidi," řekl Vodička.

Souvislost mezi Baťou a svobodou zdůraznil náměstek zlínského primátora Aleš Dufek (TOP 09/STAN), podle kterého Baťa svobodě prospěl i tím, že dal lidem práci a příležitost.

"Zlín patřil k nejliberálnějším a nejsvobodomyslnějším městům v republice," podotkl Dufek.

V protestech chtějí pokračovat

Na shromáždění zaznělo ze záznamu několik vět Tomáše Bati, poté lidé vytvořili symbolické srdce kolem památníku, které bylo naznačeno také bílou páskou.

Akce byla podle Pasterného přínosná i v tom, že začala spolupráce aktivistů a menších politických stran, které chtějí v protestech proti komunistům v kraji pokračovat. "Navázali jsme kontakty, na dalších aktivitách budeme pracovat společně," řekl Pasterný.

Shromáždění se zúčastnili také zástupci Strany Zelených a Zlínského hnutí nezávislých.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 32 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy