Kraj přes protesty sloučil dvě vsetínské střední školy

ČTK ČTK
24. 4. 2013 14:19
Petici proti sloučení škol podepsalo za několik dní přes 900 občanů Vsetína a 350 studentů
Zastupitelstvo Zlínského kraje
Zastupitelstvo Zlínského kraje | Foto: Zlínský kraj

Zlín - Zastupitelé Zlínského kraje ve středu přes protesty desítek studentů sloučili Masarykovo gymnázium a Střední zdravotnickou školu ve Vsetíně.

Studenti gymnázia i někteří zástupci opozice žádali stažení bodu z programu a vysvětlení záměru, usnesení ale nakonec v pětačtyřicetičlenném sboru podpořilo 27 zastupitelů.

Na zasedání opět dorazili také členové sdružení Repelent 21, aby vyjádřili nesouhlas s účastí komunistů v krajské radě.

Studentů se sešlo asi šedesát. Většina jich vzhledem k omezené kapacitě místnosti, kde je pro veřejnost vyčleněno jen 36 míst, zůstala v předsálí. Jejich zástupci ale na zasedání vystoupili a proti sloučení škol protestovali.

Poukázali na špatnou informovanost a netransparentnost slučování, oborovou odlišnost škol, možné snížení kvality výuky i na chybějící vizi sloučené školy.

Petici proti sloučení škol podle něj podepsalo za několik dní přes 900 občanů Vsetína a 350 studentů.

Studenti před budovou hejtmanství i před zasedacím sálem provolávali hesla a nesli transparenty jako jsou "Stop sloučení", "Sedláčkovy (ředitel gymnázia Dalibor Sedláček, krajský předseda ČSSD) grafy. Vize? Nebo prachy?", "O nás bez nás" nebo "Tradice za mince".

Nesli i podobiznu prezidenta Masaryka, jehož jméno gymnázium nese, a zpívali píseň Ach synku, synku včetně pasáže "nauč se s(S)edláčku hospodařit".

Podle krajského radního pro školství Petra Navrátila (ČSSD) je ale sloučení škol nejlepším východiskem. Poukázal na ubývání studentů, kvůli němuž kraj slučoval školy již v minulosti.

"Je třeba zajistit oborovou nabídku i ekonomický chod školy," uvedl Navrátil. Již dříve odmítl "utajenou" přípravu sloučení, s návrhem údajně přišli sami ředitelé škol na začátku loňského roku.

Zejména zdravotnické škole ubývají studenti

Hlavním důvodem sloučení je podle něj snaha o udržení obou škol. Zejména zdravotnické škole ubývají studenti, letos otevřela jen jednu třídu, přitom je nezbytná pro místní nemocnici, která z ní čerpá svůj personál.

Sloučení škol podpořili i oba ředitelé. "Dochází k vyprazdňování budov. Kraj bude v budoucnu financovat jen provoz jedné budovy místo tří. Zbude tak více peněz pro pedagogy," uvedl Sedláček s tím, že ke kvalita výuky snížena nebude.

Odmítl i údajnou špatnou informovanost a netransparentnost kolem slučování. "Máme to k sobě sto metrů. Žáků ubývá, jsme na tom hůře finančně," doplnil ředitel zdravotnické školy Jan Vymětal.

Na zastupitelstvu opět vystoupili i členové občanského sdružení Repelent 21. Kritizovali účast komunistů v krajské radě tvořené ještě zástupci ČSSD a SPOZ.

Zastupitelům rozdali omalovánky s podobiznami komunistických vůdců (Gottwald, Stalin, Mao Ce-tung, Lenin a Che Guevara) a červenou pastelkou, aby si mohli "vybarvit svého komunistu".

Zastupitelé dostali i květiny, jejichž vhozením do improvizovaného památníku před sídlem hejtmanství mohli uctít památku ženských obětí komunismu. Někteří komunisté květiny odmítli.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaké střední školy si vybrat?

 

Právě se děje

Další zprávy