Koupili si byty, 10 let je měli zablokované

ČTK ČTK
13. 7. 2011 7:51
Majitelům 502 bytů v Rožnově pod Radhoštěm hrozilo, že o ně přijdou
Kauza se táhne od roku 2000 a dotýká se celkem 502 bytových jednotek (ilustrační foto).
Kauza se táhne od roku 2000 a dotýká se celkem 502 bytových jednotek (ilustrační foto). | Foto: Tomáš Netočný

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) - Déle než deset let trvající kauza rožnovských bytů definitivně končí. Alespoň pro majitele bytů, na které podala žalobu společnost Immobilien Pirker Reality (IPR).

Domáhala se vlastnického práva k několika stovkám bytů, které žalovaní koupili před lety od rožnovské radnice. IPR však před několika dny vzala žaloby zpět, pokračuje pouze ve sporu o další nemovitosti s městem.

Radnice tvrdí, že město získalo majetek bezúplatným převodem z někdejšího státního podniku Tesla Rožnov. IPR převod zpochybňuje. Žaloby na majitele bytů ale nakonec vzala zpět. "Během hry se změnila její pravidla. Ústavní soud (ÚS) letos přijal nález, který uvádí, že věc, kterou někdo nabude od nevlastníka v dobré víře, je považován za legitimního vlastníka," řekl advokát IPR Jiří Bönisch.

Dodal, že bylo prokázáno, že město byty nikdy nenabylo. "Sice nebylo jejich vlastníkem, ale lidem, kteří byty kupovali, není možné upřít dobrou víru. Doporučil jsem proto klientovi ve sporu dál nepokračovat. I kdybychom eventuálně uspěli u soudů nižších stupňů, ve finále by to neprošlo přes Ústavní soud," uvedl Bönisch.

Podle soudce okresního soudu ve Valašském Meziříčí Aleše Matury, který sám měl na stole šest z více než deseti žalob na vlastníky bytových domů, kauza definitivně končí. "Řízení skončila úspěchem pro majitele bytů, všechna byla zastavena. Byty zůstávají lidem, budou s nimi moci disponovat," řekl Matura. "Zpětvzetí žaloby je nevratný krok, případ je u konce," souhlasil i Bönisch.

Byty nešlo prodat, vyměnit ani odkázat

Kauza se táhne od roku 2000 a dotýká se celkem 502 bytových jednotek. Jejich obyvatelé založili občanské sdružení Rožnovské byty a společně čelili žalobám, které firma na jednotlivé vlastníky podala. Lidem hrozilo to, že kvůli formálním chybám při privatizaci přijdou o byty, které si řádně koupili od města. S majetkem nemohli nikterak nakládat, byl totiž kvůli soudnímu sporu zablokovaný.

Někteří odkládali investice do nutných oprav, jiní se báli o už investované peníze. Další zase nemohli byt prodat, odstěhovat se či prostředky použít při stavbě rodinného domu. Důchodci, kteří žijí ve velkých bytech, je nemohli vyměnit, rozvádějící se lidé nemohli vypořádat svůj majetek a umírající jej nemohli nikomu odkázat. Sdružení na svých stránkách počítá škodu, která by vznikla v případě prohry vlastníků. Nyní činí už bezmála 853 milionů korun.

"Víme, že u bytových domů byla řízení zastavena. Je to určitě úleva, potvrzení toho, že jsme vlastníci, což tvrdíme od začátku. Snad bude otázkou dnů vyřízení na katastrálním úřadě a budeme moci s byty disponovat," řekl místopředseda občanského sdružení Rožnovské byty David Zapletal.

Dodal, že někteří vlastníci nyní zvažují to, že se budou soudit o náhradu škody. "Vzhledem k tomu, jak fungují soudy, to osobně považuji za zbytečné," doplnil Zapletal.

Spor s městem pokračuje

IPR nyní stále pokračuje ve sporu s městem. Vsetínský soud žalobu v roce 2003 zamítl, dva roky poté to potvrdil krajský soud. Nejvyšší soud ale v roce 2007 rozsudky zrušil. V roce 2008 okresní soud určil, že majetek patří žalobci. Rožnov se odvolal, věc je nyní u Krajského soudu v Ostravě, hlavní líčení se uskuteční v září.

Mezitím však krajský soud vyhověl žalobě radnice na povolení vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí u žalovaných budov. Rozsudek potvrdil vrchní soud, IPR však podala dovolání k NS.

 

Právě se děje

Další zprávy