Dům v Uherském Hradišti ukrýval unikátní barokní studnu

ČTK ČTK
31. 5. 2012 7:43
Je asi šest metrů hluboká a její průměr je jeden metr. Na dně bylo nalezeno kování
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Archeologický ústav Praha

Uherské Hradiště - Stavbaři objevili při opravě domu v Prostřední ulici v Uherském Hradišti zřejmě barokní studnu ze 17. století.

Je asi šest metrů hluboká a její průměr je jeden metr. Na dně bylo nalezeno kování i zbytky dřeva z někdejšího roubení.

Podle odborníků se jedná o unikátní nález. Je to jediná dochovaná podobná studna v Uherském Hradišti, řekl vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea Miroslav Vaškových.

Studna byla nalezena při odkrývání dlažby v zadním traktu objektu, který ústí na Zelný trh.

"Byla zakryta klenbou z 19. století. Dole je masivní dubový rám, jinak je studna zděná z velkých pískovcových kamenů. Na jejím dně jsme našli asi tři kýble materiálů," popsal Vaškových.

Archeologové ze studny vybrali také asi 75 centimetrů bahna, takže do ní začala opět natékat voda. "Není to nic překvapivého, opodál totiž kdysi bývalo staré rameno řeky Moravy," uvedl archeolog s tím, že stáří studny upřesní další zkoumání.

Jisté však je, že nalezenou památku stavbaři opět neukryjí pod zem.

"Studnu budeme chtít zachovat. Zcela jistě ji opatříme nějakou mříží tak, aby si ji mohli návštěvníci prohlédnout," řekl místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Město opravuje zmíněný dům s byty a komerčními prostory od loňského prosince, hotovo by mělo být v červnu. Podle mluvčího radnice Jana Pášmy rekonstrukce přijde celkem na 12,3 milionu korun.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 39 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy