Beskydy jsou zase bez medvědů, vystříleli je pytláci

Pavel Baroch
15. 4. 2012 9:28
Už dva roky se nenašla žádná stopa po medvědovi, ubývá rovněž vlků a rysů
Objeví se ještě někdy v Beskydech?
Objeví se ještě někdy v Beskydech? | Foto: Archiv

Rožnov pod Radhoštěm - Před třemi lety našel náhodný chodec v Beskydech v pohozeném pytli zbytky uloveného medvěda. Dost možná, že to byl poslední medvěd v Česku.

Pracovníci státní Agentury ochrany přírody a krajiny už druhý rok po sobě při pravidelném mapování velkých šelem v Beskydech neobjevili jedinou stopu po medvědovi.

"Už dva roky jsme nenašli žádný doklad o přítomnosti medvěda," řekla Dana Bartošová ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy, která mapování každoročně koordinuje.

Beskydy jsou přitom jediným regionem, kde se medvěd v Česku po letech znovu objevil. Jenže pro pytláky to je příliš lákavý terč.

Medvěd jako cenná trofej

"Medvědi se vrátili do Beskyd ze Slovenska už v 70. letech minulého století a do té doby zde byli zjišťováni každoročně. Ale všude, kde vlci, medvědi a rysové žijí, je zásadním problémem jejich nezákonný lov, tedy pytláctví," upozornila Bartošová.

Podívejte se, co zbylo po možná posledním českém medvědovi:

"Jestliže se našim předkům podařilo velké šelmy úplně vyhubit, dnes je to v horských lesích s mnoha cestami a stále dokonalejší loveckou technikou mnohem jednodušší. Nejohroženější je právě medvěd, který je cennou trofejí," dodala Bartošová.

Ubývá rovněž vlků a rysů

Ochranáři upozorňují, že z české přírody znovu mizí i další velké šelmy. Vlků žije v Beskydech podle posledních odhadů jen asi pět, rysů okolo deseti. Rysů, kteří žijí například i na Šumavě a dalších místech, také postupně ubývá.

Foto: Václav Hřebek, NP Šumava

"Zatímco v letech 1996 až 1998 se jejich počet odhadoval na 100 až 150 jedinců, v roce 2006 byl odhad 65 až 100 kusů, aktuální počet je 80 až 100," uvedl Vladimír Hanzal z Agentury ochrany přírody a krajiny.

I na Šumavě je nejspíš hlavním problémem právě pytláctví. Loni zmizela samice Kubička, jejíž pohyb sledovali ochranáři pomocí moderní techniky.

A podle Lidových novin teď někdo na bavorské straně Šumavy otrávil rysici Tessu, když do usmrceného srnce, k němuž se samice vracela, vpravil jedovatý karbofuran.

Nejméně 500 upytlačených rysů za 20 let

Podle odborných odhadů bylo za posledních dvacet let nelegálně zabito nejméně 500 rysů.

Krásný výhled na zvěř, stačí jen pevná muška a...
Krásný výhled na zvěř, stačí jen pevná muška a... | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

V anonymní anketě, kterou před časem provedli pracovníci Akademie věd mezi myslivci v oblastech výskytu velkých šelem, se 10 procent dotázaných přiznalo, že nezákonně zastřelili rysa, několik z nich dokonce více než jednoho.

"Snažíme se chránit prostředí, kde velké šelmy žijí, financujeme jejich výzkum, vysvětlujeme lidem, že šelmy do přírody patří, chovatelům stát hradí škody na hospodářských zvířatech," poznamenala Dana Bartošová z Chráněné krajinné oblasti Beskydy, která patří mezi evropsky významné lokality velkých šelem.

Dodala, že nemalé peníze i spoustu práce přijdou nazmar, pokud se nepodaří problém s pytláctvím vyřešit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy