Beskydy jsou zase bez medvědů, vystříleli je pytláci

Pavel Baroch
15. 4. 2012 9:28
Už dva roky se nenašla žádná stopa po medvědovi, ubývá rovněž vlků a rysů
Objeví se ještě někdy v Beskydech?
Objeví se ještě někdy v Beskydech? | Foto: Archiv

Rožnov pod Radhoštěm - Před třemi lety našel náhodný chodec v Beskydech v pohozeném pytli zbytky uloveného medvěda. Dost možná, že to byl poslední medvěd v Česku.

Pracovníci státní Agentury ochrany přírody a krajiny už druhý rok po sobě při pravidelném mapování velkých šelem v Beskydech neobjevili jedinou stopu po medvědovi.

"Už dva roky jsme nenašli žádný doklad o přítomnosti medvěda," řekla Dana Bartošová ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy, která mapování každoročně koordinuje.

Beskydy jsou přitom jediným regionem, kde se medvěd v Česku po letech znovu objevil. Jenže pro pytláky to je příliš lákavý terč.

Medvěd jako cenná trofej

"Medvědi se vrátili do Beskyd ze Slovenska už v 70. letech minulého století a do té doby zde byli zjišťováni každoročně. Ale všude, kde vlci, medvědi a rysové žijí, je zásadním problémem jejich nezákonný lov, tedy pytláctví," upozornila Bartošová.

Podívejte se, co zbylo po možná posledním českém medvědovi:

"Jestliže se našim předkům podařilo velké šelmy úplně vyhubit, dnes je to v horských lesích s mnoha cestami a stále dokonalejší loveckou technikou mnohem jednodušší. Nejohroženější je právě medvěd, který je cennou trofejí," dodala Bartošová.

Ubývá rovněž vlků a rysů

Ochranáři upozorňují, že z české přírody znovu mizí i další velké šelmy. Vlků žije v Beskydech podle posledních odhadů jen asi pět, rysů okolo deseti. Rysů, kteří žijí například i na Šumavě a dalších místech, také postupně ubývá.

Foto: Václav Hřebek, NP Šumava

"Zatímco v letech 1996 až 1998 se jejich počet odhadoval na 100 až 150 jedinců, v roce 2006 byl odhad 65 až 100 kusů, aktuální počet je 80 až 100," uvedl Vladimír Hanzal z Agentury ochrany přírody a krajiny.

I na Šumavě je nejspíš hlavním problémem právě pytláctví. Loni zmizela samice Kubička, jejíž pohyb sledovali ochranáři pomocí moderní techniky.

A podle Lidových novin teď někdo na bavorské straně Šumavy otrávil rysici Tessu, když do usmrceného srnce, k němuž se samice vracela, vpravil jedovatý karbofuran.

Nejméně 500 upytlačených rysů za 20 let

Podle odborných odhadů bylo za posledních dvacet let nelegálně zabito nejméně 500 rysů.

Krásný výhled na zvěř, stačí jen pevná muška a...
Krásný výhled na zvěř, stačí jen pevná muška a... | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

V anonymní anketě, kterou před časem provedli pracovníci Akademie věd mezi myslivci v oblastech výskytu velkých šelem, se 10 procent dotázaných přiznalo, že nezákonně zastřelili rysa, několik z nich dokonce více než jednoho.

"Snažíme se chránit prostředí, kde velké šelmy žijí, financujeme jejich výzkum, vysvětlujeme lidem, že šelmy do přírody patří, chovatelům stát hradí škody na hospodářských zvířatech," poznamenala Dana Bartošová z Chráněné krajinné oblasti Beskydy, která patří mezi evropsky významné lokality velkých šelem.

Dodala, že nemalé peníze i spoustu práce přijdou nazmar, pokud se nepodaří problém s pytláctvím vyřešit.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Jašek pomohl premiérovým gólem Vancouveru k vítězství

Český hokejový útočník Lukáš Jašek si připsal premiérový gól v dresu Vancouveru a pomohl svému týmu k vítězství v přípravném utkání před NHL na ledě Edmontonu 6:1. Dvaadvacetiletý odchovanec Třince bodoval i ve druhém zápase za Canucks v této sezoně, protože v pondělí si při porážce ve Victorii s Calgary 3:4 připsal asistenci.

Při třetím startu za Vancouver v součtu i s loňským tréninkovým kempem se Jašek prosadil ve 36. minutě. Po nahrávce obránce Guillaumeho Briseboise využil přesilovou hru střelou z pravého kruhu a zvýšil vedení hostů na 4:1.

Vancouver draftoval Jaška v roce 2015 v šestém kole na 176. místě. Do zámoří odešel loni v březnu z Liberce a měl na kontě v extralize ze 132 duelů 25 bodů za 10 gólů a 15 asistencí. Od příchodu do Severní Ameriky nastupoval Jašek na farmě Vancouveru v týmu Utica Comets v AHL. V uplynulé sezoně si v 63 zápasech připsal 29 bodů (9+20).

před 1 hodinou

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy