Jihlava - Skiareály na Vysočině mají za sebou nejslabší sezonu za poslední léta.
Návštěvnost byla nižší kvůli nepříznivému počasí a podle správců zároveň stouply náklady na provoz sněžných děl a lyžařských vleků.
Na některých sjezdovkách končí sezona prodělkem, jinde musejí být odloženy chystané investice.
První vleky se na Vysočině rozjely před Vánocemi, většina se zastavila do minulého týdne.
Jako nejhorší za poslední léta vidí uplynulou sezonu Jiří Pálka ze sjezdovky Fajtův kopec u Velkého Meziříčí. "Když jsme potřebovali vyrábět sníh, tak to nešlo, protože nemrzlo. Když mrzlo, tak mrzlo až moc a lidé zase nechodili," řekl.
V červených číslech končí provoz sjezdovky Šacberk u Jihlavy, kde se lyžovalo od 22. prosince. "Tuto sezonu považuji za nejhorší za dobu, co jsme na Šacberku, čili za osm let. Zavinilo to počasí, které si vybralo všechny možné špatné kombinace," řekl správce Pavel Havlíček. Navíc byly krátké prázdniny mezi vánočními svátky, kdy bývají nejlepší tržby.
Návštěvnost sjezdovky na Harusově kopci u Nového Města na Moravě, která má jediná v kraji sedačkovou lanovku, se v meziročním porovnání snížila asi o 15 procent.
Ale i ta předcházející sezona byla slabší. Podle správce Karla Klapače vystačí tržby na běžnou obnovu areálu. "Ale měli jsme v plánu koupit dětský koberec, který stojí přes milion korun. Na ten nám peníze nezbudou," dodal.
Na Harusově kopci se lyžovalo přes 80 dní, zvyklí tam jsou na delší sezony. "V minulosti byla sezona i kolem 110 dní," podotkl Klapač.
Na návštěvnost má podle něj kromě počasí vliv i rostoucí konkurence. "Jen na Vysočině je 35 sjezdovek," poznamenal.
Bojují se středisky v Jeseníkách
O lyžaře musejí skiareály ze Žďárska bojovat také s moderními lyžařskými středisky v Jeseníkách. "Z Brna, které je pro nás cílovou oblastí, jsou Jeseníky docela dostupné," uvedl.
Jen asi měsíc se lyžovalo ve Vysoké u Havlíčkova Brodu. "Žádná sláva to nebyla. Nevíme, na kolik ještě přijde elektrika. Na pokrytí provozních nákladů to bude, ale ne na investice," předpokládá Zdeněk Novotný z občanského sdružení, které tamní sjezdovku provozuje.
Peníze musí sdružení sehnat například na rozbité čerpadlo potřebné pro výrobu technického sněhu.