Silnice Vysočiny v prvním čtvrtletí: Více nehod i úmrtí

ČTK ČTK
6. 4. 2012 16:04
Oproti loňskému roku se zranilo při dopravních nehodách méně lidí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Jihlava - Při dopravních nehodách na Vysočině zemřelo v letošním prvním čtvrtletí pět lidí, zatímco loni ve stejné době si vyžádaly čtyři oběti.

V meziročním srovnání také stoupl počet nehod, a to o 13 procent.

Od letošního ledna do konce března jich policisté v kraji vyšetřovali 591. O něco méně lidí než před rokem bylo na silnicích těžce zraněno, sdělila v pátek krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

S vážnými poraněními skončilo v nemocnici od letošního ledna do konce března 29 účastníků nehod, ve stejné době před rokem 37. Lehké zranění utrpělo letos při nehodách 235 lidí.

Mezi nejčastější příčiny nehod patří rychlost a způsob jízdy. "Tyto dvě příčiny se podílely na 446 dopravních nehodách," přiblížila Čírtková.

Situaci na silnicích komplikovala kalamita

V lednu a v únoru řidiči nejčastěji bourali na zasněžených a namrzlých vozovkách. Nejhorší situace byla v polovině února, kdy byl v kraji vyhlášen kalamitní stav.

Nedání přednosti v jízdě bylo příčinou 40 nehod. V 45 případech řidič od dopravní nehody ujel, doplnila mluvčí.

Opilí řidiči způsobili v kraji 27 nehod. Snížení jejich počtu patří mezi letošní priority dopravní policie.

"Policisté budou u řidičů provádět kontroly zaměřené na dodržování zákazu požívání alkoholu a návykových látek," upozornila Čírtková. Policie se rovněž zaměří na agresivní řidiče a na zlepšení bezpečnosti chodců a cyklistů.

Jezdci na kolech havarovali na silnicích i v prvním čtvrtletí, a to v 11 případech. Čtyřiatřicet chodců bylo účastníky nehod.

Škoda na havarovaných autech a majetku na Vysočině v prvním čtvrtletí převýšila 44,8 milionu korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy