Rozjitřený Dobronín dramaticky vyměnil starostu

ČTK ČTK
16. 1. 2012 21:43
Dobronín se stal známým po nálezu ostatků údajných německých obětí poválečného masakru
Dobronínská zastupitelstva jsou bouřlivá již od nálezu masového hrobu.
Dobronínská zastupitelstva jsou bouřlivá již od nálezu masového hrobu. | Foto: Ludvík Hradilek

Dobronín (Jihlavsko) - Novým starostou Dobronína na Jihlavsku se v pondělí stal dvaačtyřicetiletý Ivan Sehnal ze Sdružení nezávislých kandidátů 2010. Ve funkci vystřídal Jiřího Vlacha (KSČM). Sehnalovi dalo hlas devět ze 14 přítomných zastupitelů.

Před volbou Vlach Sehnala obvinil z politikaření, což vzbudilo nevoli u části veřejnosti. Dobronín se stal mediálně známým po nálezu ostatků údajných německých obětí poválečného masakru na tamní louce Budínka.

"Na přístupu obce ve vztahu k jednání s německou stranou o případném pietním uložení ostatků na zdejším hřbitově se nic nemění," řekl Sehnal novinářům.

Exstarosta z KSČM, nový starosta ve svazcích

Zastupitelé za SNK 2010 navrhli Vlachovo odvolání, Vlach však zároveň sám oznámil svou rezignaci. Podle Vlacha Sehnal údajně spolupracoval s vojenskou kontrarozvědkou a figuroval v jejich svazcích. Sehnal nevyloučil, že se jeho jméno mohlo ve svazcích objevit, odmítl však vědomou spolupráci. "Chtěl jsem se přesvědčit, ale svazky už byly skartovány, nemohu se tedy nijak bránit," řekl Sehnal.

Vlach byl poté navržen KSČM na funkci místostarosty, volbou však neprošel. Místostarosta proto bude zvolen až na dalším jednání zastupitelstva. Radniční koalici tvoří KSČM se SNK 2010.

Dobronín "proslavil" masový hrob

Dobronín se v médiích začal objevovat poté, co v srpnu 2010 byly na louce Budínka z masového hrobu vyzvednuty kosterní pozůstatky, údajně Němců zavražděných na konci války revolučními gardami.

Podle antropologů tam byla zakopána těla nejméně 13 lidí. Podle některých zpráv byli ubiti lopatami a motykami. Antropologové to ale nepotvrdili. Kriminalisté vyšetřují případ od předloňského září pro podezření z vraždy. Nálezy ostatků a opakované označení místa křížem vzbudily v Dobroníně velké emoce.

Místní aktivista Milan Litavský označil místo nálezu pietním dřevěným křížem. Neznámý pachatel ho loni v březnu rozřezal. Litavský začátkem července vyrobil a zasadil na místo železný kříž.

Koncem října desítka členů České strany národně sociální u příležitosti vzniku prvního československého státu umístila na louce Budínka 64 dřevěných křížů, které měly připomínat oběti nacistického masakru ve Velkém Meziříčí z května 1945. Zároveň natřeli železný kříž na růžovo. Po týdnu někdo dřevěné kříže odstranil.

Další kosterní pozůstatky byly nalezeny loni v květnu také v dobronínské lokalitě U Viaduktu. Byly rovněž předmětem znaleckého zkoumáním v Antropologického ústavu v Brně a genetické analýzy v Kriminalistickém ústavu v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy