Pitná voda na Žďársku zdraží o více než deset procent

ČTK ČTK
8. 11. 2011 15:50
Celková cena za metr krychlový stoupne o 7,80 korun

Žďár nad Sázavou - Cena za pitnou vodu a stočné na Žďársku se od příštího ledna zvýší o 11,1 procenta.

Celková platba za metr krychlový lidem proti letošku stoupne o 7,80 koruny na 77,70 Kč. "Ke zdražení přispěje zvýšení sazby DPH o čtyři procenta, investice do obnovy vodárenské infrastruktury dotované Evropskou unií i vyšší cena surové vody," informovala v tiskové zprávě sdělila Dagmar Zvěřinová, žďárská starostka a předsedkyně Svazu vodovodů a kanalizací Ždársko.

Rodině s průměrnou roční spotřebou okolo osmdesáti metrů krychlových pitné vody, která žije v domě napojeném na kanalizaci, se kvůli zdražení zvednou po Novém roce výdaje o 52 Kč za měsíc.

Z toho kvůli zvýšení sazby DPH na 14 procent to bude 18 Kč, uvedl svaz. Vodné za metr krychlový na Žďársku v příštím roce stoupne o 5,30 Kč na 45 Kč. Stočné u stejného objemu vody podraží o 2,50 Kč na 32,70 Kč.

Na Třebíčsku jednání teprve začínají

Nový ceník pro příští rok zatím z velkých vodárenských firem na Vysočině zveřejnila jen žďárská divize Vodárenské akciové společnosti.

Na Jihlavsku padne konečné rozhodnutí o nových cenách počátkem prosince, na Třebíčsku jednání teprve začínají. Podle ředitele třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslava Hedbávného se do nových cen v každém případě promítne čtyřprocentní růst DPH.

Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko zdůvodnil chystané zdražení také tím, že Povodí Moravy zvedlo cenu surové vody z údolních nádrží Vír a Mostiště o 7,5 procenta na 5,88 Kč za metr krychlový, a to bez DPH. Náklady na výrobu stoupají i kvůli klesající spotřebě pitné vody v zemědělství a v některých průmyslových firmách.

V letošním roce se u velkých vodárenských společností na Vysočině pohybovalo zdražení pitné vody a stočného od 2,8 procenta na Žďársku po šest procent na Třebíčsku. Lidé na Třebíčsku teď za metr krychlový pitné vody včetně stočného platí 71,70 Kč. Na Jihlavsku to je 67,90 Kč a na Žďársku 69,90 Kč. Na Pelhřimovsku rozhodují o cenách vody jednotlivé radnice.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

Další zprávy