Na Vysočině poprvé bourají panelák. Vadí vzhledu města

ČTK ČTK
22. 11. 2011 12:27
Dům léta překážel v průchodu historickou Havlíčkovou uličkou
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: SČMBD

Havlíčkův Brod - S demolicí čtyřpodlažního panelového domu, který léta překážel v průchodu historickou Havlíčkovou uličkou, se v Havlíčkově Brodě začalo po ránu.

Podle radního Libora Honzárka (TOP 09) padá k zemi první panelový dům na Vysočině. Jedná se zřejmě také o první panelový dům v Česku, který se odstraňuje čistě jen z urbanistických důvodů.

Budovu s osmnácti byty na Smetanově náměstí stavební firma do poloviny prosince rozebere a odstraní suť. Radnice jí za to zaplatí 2,8 milionu korun. "Jsem opravdu rád, že to jde dolů. A myslím, že to tak cítí většina z nás," řekl Honzárek.

Dodal, že se ale najdou i lidé, kteří zvažují to, jestli náklady na demolici a na pořízení nových bytů pro nájemníky není příliš vysoká cena za zkrášlení města.

Stavbaři musejí dávat pozor na vedlejší domy

Bourání se rychle rozjelo. Mohutné kovové nůžky na dlouhém ramenu bagru začaly drtit panely od střechy. Podle odhadu hlavního stavbyvedoucího Karla Dupala z firmy ŽSD Modřice by dům mohl zmizet do konce příštího týdne. "Pro nás jako demoliční firmu to není žádná obrovská demolice. Specifika je spíš v umístění toho domu než v jeho velikosti," řekl.

Panelový dům se nachází blízko památného Havlíčkova domu. Zabírá místo mezi dvěma náměstími, historickým Havlíčkovým a Smetanovým, jemuž dominuje socialistická panelová zástavba.

Stavbaři musejí při bourání dávat pozor na sousední domy a na podloží v okolí. Na pozemcích, kde dřív stávaly staré domy, se mohou objevit zapomenuté sklepy. Demoliční bagr přitom váží 55 tun.

Suť se odváží do bývalých kasáren, kde se bude materiál třídit. Podle Dupala se dá kolem 90 procent recyklovat. Kusy panelů se rozdrtí a pak se tento materiál znovu použije na stavbách. "O betonový recyklát je zájem. Jeho využití v dopravních stavbách je poměrně široké," vysvětlil.

Smetanovo náměstí s panelovou zástavbou vzniklo v 70. letech minulého století v místě někdejšího koňského trhu, kde byly staré domy plošně zbourány. O odstranění problematického paneláku u Havlíčkova domu se na radnici debatovalo několik let. Rozhodnutí padlo na červnovém zastupitelstvu. Poslední nájemníci se odstěhovali během léta, vybrat si mohli jiný městský byt.

Po odstranění domu udělají dělníci na uvolněném místě chodník navazující na Havlíčkovu uličku, zbývající část bude zatím zatravněna. O jiném využití uvolněného pozemku ještě radnice nerozhodla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy