Mladí fotbalisté na Vysočině dostali bezpečnější branky

ČTK ČTK
27. 4. 2012 15:51
Speciálně upravené branky jsou lehčí než běžné typy a mají zvýšenou stabilitu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jihlava - Devadesát fotbalových klubů na Vysočině dostalo od Kraje Vysočina téměř dvě stovky speciálně upravených branek, které by měly zvýšit bezpečnost mladých sportovců.

Budou sloužit začínajícím fotbalistům ve věku do deseti let. Branky jsou lehčí než běžné typy a mají zvýšenou stabilitu. Řekl to mluvčí kraje Jan Nechvátal.

"Kvůli zvyšujícímu se počtu úrazů způsobených pádem branky se kraj rozhodl vyčlenit na výrobu a dodávku odlehčených brankových konstrukcí 1,5 milionu korun," uvedl hejtman Jiří Běhounek.

Branky o rozměrech třikrát dva metry jsou vyrobeny z polymerových trubek. Každý roh je zpevněn hliníkovou trubkou, celá konstrukce je zatěžkána závažím ve spodním dílu. Zajišťuje tak vysokou stabilitu a znesnadňuje překlopení.

Branka váží kolem 30 kilogramů, zatímco váha standardní ocelové konstrukce může dosáhnout až 80 kilogramů.

Nové fotbalové vybavení bylo podrobeno tříměsíčnímu testu ve 12 oddílech v kraji. Kraj Vysočina podle hejtmana plní memorandum, které bylo uzavřeno mezi fotbalovým svazem a Asociací krajů v roce 2009.

Do projektu Bezpečné branky se prozatím zapojily mimo Vysočiny například také Středočeský kraj a Praha.

Tragické případy se odehrály i na Vysočině

Tragické případy spojené s pádem branky se odehrály i na Vysočině.

V prosinci 2009 byla učitelka na vycházce se 16 dětmi na hřišti v Dolní Cerekvi na Jihlavsku, kde stály kovové branky. Mezi jednou z nich a přístřeškem byl natažený provaz, za který děti tahaly, až branku převrátily. Železná konstrukce spadla na hlavu šestileté dívce, která utrpěným zraněním podlehla.

V srpnu 2009 spadla fotbalová branka v Přibyslavicích na Třebíčsku. Při pádu usmrtila třináctiletého chlapce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy