Memorandum s VZP je průlomové, říkají kraje

ČTK ČTK
20. 12. 2012 10:32
Kraje podepsaly s pojišťovnou dohodu o společném postupu při změnách v nemocniční péči
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Jihlava - Memorandum o společném postupu při změnách v síti akutní lůžkové nemocniční péče je podle hejtmana Vysočiny a místopředsedy Asociace krajů ČR Jiřího Běhounka zásadní a průlomové.

Memorandum ve středu podepsaly kraje s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP).

Do vztahů mezi nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami jsou vtaženy kraje, které za nemocnice odpovídají. Začala éra vyjednávání, a ne diktátu, řekl ve čtvrtek Běhounek.

Pro pět nemocnic na Vysočině, jejichž zřizovatelem je kraj, podle Běhounka z podpisu memoranda vyplývá, že všechny mají garantovanou základní smlouvu s VZP na pět let až do roku 2017.

"Jako hejtman kraje mám jistotu, že od začátku roku 2013 bude v krajských nemocnicích na Vysočině zajištěna zdravotní péče ve stejném rozsahu jako letos s tím, že bude i zaplacena," řekl Běhounek, jenž je i místopředsedou správní rady VZP.

Jednotlivé nemocnice však podle něj budou v závislosti na své konkrétní ekonomické situaci uskutečňovat úsporná opatření. "Samoúčelné rušení lůžek by nepřineslo zkvalitnění péče ani úspory, ale žádoucí jsou strukturální změny," řekl hejtman.

Podle něj zůstane zachována struktura a rozsah péče, ale neznamená to, že ve všech nemocnicích budou zachována všechna oddělení, tak jak byli lidé zvyklí.

Opatření budou známa do konce roku

Nemocnice podle Běhounka například mohou zajišťovat péči na jednom druhu oddělení pro pacienty s různými onemocněními nebo masivněji zavádět jednodenní operace. "Musíme také brát ohled na demografický vývoj a lůžka akutní péče měnit na lůžka ošetřovatelská nebo sociální. Ta budeme potřebovat, protože nebudeme mít peníze na vybudování nových domovů důchodců," dodal hejtman.

Konkrétní opatření ve všech nemocnicích na Vysočině by měla být známa do konce roku, kdy by také všechny nemocnice zřizované krajem měly podepsat smlouvy s VZP.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy