Jihlava má nové centrum pro léčbu roztroušené sklerózy

ČTK ČTK
22. 9. 2010 9:53
Na Vysočině se s chorobou potýká zhruba tisíc lidí
Foto: Web Nemocnice Jihlava

Jihlava - Jihlavská nemocnice otevřela Centrum pro léčbu demyelinizačních onemocnění, především roztroušené mozkomíšní sklerózy.

Je jediným podobným pracovištěm na Vysočině. V kraji trpí touto chorobou přibližně 1000 lidí, informovala mluvčí nemocnice Veronika Novotná.

Podle vedoucího lékaře nového pracoviště Radka Ampapy museli dříve pacienti s touto nemocí cestovat až do zdravotnických zařízení v Praze, Brně či Hradci Králové.

Centrum v pátém patře interního pavilonu je součástí neurologického oddělení. Pacientům s roztroušenou sklerózou poskytuje komplexní péči včetně injekčních léků první volby.

"Ve studiích s danými léky bylo u pacientů s roztroušenou sklerózou prokázáno oddálení invalidity. Několik klinických studií nových preparátů v léčbě roztroušené sklerózy probíhá právě i na jihlavském pracovišti," uvedl Ampapa.

Nevyzpytatelná choroba

Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění centrální nervové soustavy.

Obaly nervových vláken a později i samotná vlákna jsou napadány zánětem, který se hojí jizvou. V jejím místě se nervová tkáň proměňuje v nefunkční vazivo. Onemocnění postihuje většinou mladé lidi ve věku od 20 do 40 let, častěji se vyskytuje u žen.

Nemoc probíhá v různě dlouhých a různě závažných záchvatech, po nichž následuje období klidu. Po počátečních záchvatech obvykle potíže mizí, ale se vzrůstajícím počtem zánětů se zvyšuje pravděpodobnost trvalých následků.

Zhruba čtvrtina pacientů nakonec potřebuje invalidní vozík. Mezi příznaky roztroušené sklerózy patří třes, bolest, ztuhnutí svalů, poruchy močení a také řada psychických problémů.

 

Právě se děje

Další zprávy