Dukovany zastaví kvůli údržbě už druhý reaktor

ČTK ČTK
22. 9. 2011 12:53
Blok číslo jedna byl odpojen od sítě už 28. srpna
Jaderná elektrárna Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: Reuters

Dukovany (Třebíčsko)  - V dukovanské jaderné elektrárně budou od pondělí stát dva ze čtyř atomových reaktorů. Blok číslo jedna byl odpojen od sítě už 28. srpna, teď přestane vyrábět elektřinu také blok číslo dvě.

Společná odstávka je nutná kvůli údržbě a opravám zařízení sloužících pro oba bloky, potrvá 24 dní, sdělil ve čtvrtek mluvčí elektrárny Petr Spilka. Blok číslo jedna bude kvůli rozsáhlé modernizaci zařízení odstaven skoro do poloviny listopadu.

K údržbě společných zařízení a rozvodů dvou propojených bloků se podle Spilky přistupuje vždy přibližně po deseti letech provozu. Odstavování bloku číslo dvě je naplánováno na neděli, začne kolem 16:00. K síti by měl být opět připojen 19. října.

Stejný výkon jako Temelín

Odstávka bloku číslo jedna, který nevyrábí proud už od konce srpna, je mimořádně dlouhá, protože je spojena s rozsáhlou výměnou technických zařízení. Díky tomu se bude moci výkon bloku zvýšit z dosavadních 460 megawattů (MW) na 500 MW. Z bloku je podle Spilky právě vyvezeno jaderné palivo. Část použitého paliva bude vyměněna za nové.

Ve vyšším výkonu 500 MW už funguje polovina dukovanské elektrárny. Všechny dukovanské bloky budou výkonnější v příštím roce. U prvního bloku stoupl výkon na 500 MW předloni, druhý je výkonnější od letošního ledna.

U posledního ze čtyř bloků budou provedeny potřebné úpravy v první polovině příštího roku. Pak bude mít celá elektrárna místo původních 1760 MW instalován výkon 2000 MW, jaký má mladší Temelín. Z Dukovan by tak mělo ročně do sítě plynout 16 terawatthodin (TWh) elektřiny.

Dukovanská elektrárna byla i loni největším domácím zdrojem elektřiny. Do sítě dodala 14,176 terawatthodin (TWh) proudu; atomová elektrárna v Temelíně měla 13,82 TWh. V tomto roce mají Dukovany v plánu výrobu 14,322 TWh elektřiny.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy