Dukovanskou elektrárnu prověřují experti z devíti zemí

ČTK ČTK
13. 9. 2012 12:27
Tým 22 specialistů v závěru doporučí změny, které by mohly pomoci zlepšit chod elektrárny
Jaderná elektrárna Dukovany.
Jaderná elektrárna Dukovany. | Foto: Karel Toman

Dukovany (Třebíčsko) - V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek začala mezinárodní prověrka WANO, tedy sdružení provozovatelů jaderných elektráren ve světě.

Tým 22 specialistů z devíti zemí bude sledovat provoz starší ze dvou českých atomových elektráren do 27. září. V závěru doporučí změny, které by mohly pomoci zlepšit chod tohoto atomového zařízení.

Mise WANO se v elektrárně konala naposled před pěti lety, řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Dukovanskou elektrárnou teď budou procházet experti z USA, Argentiny, Británie, Arménie, Ruska, Ukrajiny, Bulharska a Slovenska.

Ve čtvrtek se v Hrotovicích společně připravují na zahájení prověrky. Absolvují i bezpečnostní školení a měření tělesné radioaktivity, aby ji bylo možné porovnat s úrovní na konci jejich pobytu.

"Každý lidský organismus má v sobě přirozenou radioaktivitu," vysvětlil mluvčí.

V elektrárně se budou komisaři pohybovat od pátku. Sledovat budou 11 oblastí provozu, a to včetně organizace a řízení elektrárny, údržby, radiační a požární ochrany.

Na konci pobytu navrhnou možná zlepšení. O jejich uvedení do praxe se přijedou přesvědčit v následné misi, která se uskuteční do dvou let.

Život pod věžemi Dukovan - podívejte se:

V elektrárně se pravidelně konají také mise OSART prováděné Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Kontrolní mise OSART byla v Dukovanech naposled v červnu 2011.

Letos byla v elektrárně pilotní mise New OSART, která se týkala odladění nové metodiky mezinárodních kontrol jaderných elektráren.

Dukovany byly i v minulém roce největším domácím zdrojem elektřiny. Výroba proudu se v meziročním porovnání zvýšila o 1,3 procenta na 14,369 terawatthodiny. Byl to druhý nejlepší výkon v téměř sedmadvacetileté historii Dukovan.

Díky letošní modernizaci posledního ze čtyř atomových bloků už mají celé Dukovany místo původních 1760 megawattů (MW) instalován výkon 2000 MW, jaký má mladší atomová elektrárna v Temelíně.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy